| NiciEuNuAmNume a întrebat:

Mai este foarte putin pana la sfarsitul anului scolar (sunt clasa a VIII-a) si sunt indecis unde sa ma duc. Nu stiu ce vreau sa fac in viitor. Mate-info sau bio-chimie. Eu cred ca mate-info ar fi mai bun dar se ajunge greu. As vrea niste detalii de la aceste profiluri. Vote!

3 răspunsuri:
| CristinaCMH a răspuns:

Buna! La bio-chimie faci putin din fiecare materie.
La mate-info e putin mai greu, dar nu sunt mari diferente intre acestea 2. Bafta!

| alinutastraub a răspuns:

Pai... La mate-info se pune accentul foarte mult pe matematica si este foarte greu din punctul meu de vedere, iar stiintele naturii se axeaza si pe celelalte materii reale: biologie, fizica, chimie.
In functie de ceea ce vrei sa faci mai departe trebuie sa te hotarasti la profilul la care vrei ca daca de ex. vrei la medicina trebuie sa te duci pe stiinte (bio-chimie) si tot asa. Tre sa te gandesti si ce ai vrea sa faci in viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ambele se ajunge simplu.Dar da, mate-info e mai bun.Indiferent spre ce ai vrea sa te orientezi dupa, profesorii cei mai buni sunt la profilul asta.La bio-chimie te-ar ajuta daca vrei sa dai la medicina, dar e considerat un profil mai slab, doar daca vrei sa mergi la un liceu care are numai profilul asta.