| nicoleta24 a întrebat:

Mai merita sa mergi la scoala in Romania de azi? Ce credeti?happy

8 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Eu consider că depinde în primul rând de determinarea şi motivaţia interioară a elevului, apoi de gradul de eficienţă al profesorilor din şcoala respectivă.
Un copil care nu îşi dă silinţa pentru nimic în lume şi nu este conştient de repercusiunile şcolii asupra viitorului său, normal că ar spune că şcoala este un loc îngrozitor. Însă dacă este vorba despre un elev hotărât şi cu simţul realităţii, vei vedea că acesta va aprecia efectele şcolii asupra vieţii sale.
Acum însă, are importanţă şi tipul de învăţător/profesor care se găseşte în respectiva şcoală. Un profesor dedicat materiei pe care o predă, parcă îţi insuflă şi ţie acel sentiment de apreciere.
Rezumâmd, eu cred că DA, este necesar şi important să mergem la şcoală. Este vorba de educaţie şi toată viaţa pe care o ai înainte.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Da, pentru că te instruiești în primul rând pentru tine. Dacă ai alte posibilități de a studia pe alte meleaguri, de ce nu?

| babyblue a răspuns:

Da,de ce nu?
Intr-adevar, uneori ma gandesc sa merg la facultate in afara. Dar inca visez ca si in tara asta pot face ceva day dreaming

| mgtow a răspuns:

Merita, pentru ca in viitor poti face o cariera si un master asa pleci in strainatate si lucrezi in acel domeniu si vei fi bine platita.

| abcdefghijk1234567891011121314151617 a răspuns:

Da,merita. Deoarece daca nu ai fost la scoala si nu ai invatat,in lumea asta(Romania) nu poti face nimic. Plus ca daca ai invatat,poti samergi sa lucrezi in alta tara, unde evei fi mai respectata, mai bine platita.

| minnieee a răspuns:

Da,normal.Oricum ar fi scoala trebuie sa faci una.Ce esti ca om,fara scoala?
Bineinteles,daca sunt posibilitati sa se mearga la studii afara, e mult mai bine, dar putini au posibilitatea asta.

| Cappuccinooo a răspuns:

Buna!
Da,merita sa mergi la scoala,aici, in Romania pentru ca invatamantul romanesc este mult mai avansat decat cel de peste hotare, prin urmare inveti mult mai multe.Eu am avut un coleg nou anul trecut, venit din Spania care timp de un an intreg nu a reusit sa invete nimic.Noua ne-a spus ca materia care se face acum la noi (in clasa a VII-a ) ei o vor face intr-a IX-a.Intr-un final a plecat de unde a venit.

| tweety_7192 a răspuns:

DA.scoala te face mare.in plus nu conteaza cum e in tara, important e sa iti dezvolti inteligenta si cunostintele tale!