| alexikk a întrebat:

Maine am teza la mate si nu am inteles anumite lucruri...
Cum pot demonstra ca un triunghi este isoscel sau dreptunghic?
Fundaa

7 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Completare la ce au zis cei dinaintea mea: daca intr-un triunghi lungimile laturilor verifica teorema lui Pitagora, atunci triunghiul este dreptunghic.

| Cenusareasa09 a răspuns:

Este un triunghi isoscel atunci cand ai 2 laturi egale, sau doua unghiuri egale.
Triunghiul dreptunghic este atunci cand are un unghi drept, adica are un unghi cu masura de 90 de grade.
Exista posibilitatea ca acel triunghi sa aiba si 2 laturi / unghiuri egale si un unghi drept, acel triunghi se numeste triunghi dreptunghic isoscel.
Daca stii astea iti poti da seama care triunghi este isoscel sau dreptunghic. Bafta.

| Miss1999 a răspuns:

Un triunghi este isoscel daca are 2 laturi egale si 2 unghiuri congruente.Triunghiul dreptunghic are un unghi drept. Funda?