| anonim_4396 a întrebat:

Maine dau un test la algebra din formule de calcul prescurtat si ecuatii de forma xla a doua =a si nu stiu nimic...nu stiu cum se rezolva, imi da cineva exemple mai grele + rezolvare+ explicatie cum rezolv? Am deja un 3...

Dau fundoi!

4 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Pai atunci ar fi bine sa stai mai putin pe internet si mai mult cu nasul in carte.

| moon_9668 a răspuns:

Formule de calcul prescurtat.pai e ceva de genu (x+b)la a 2 = x la a 2 + 2 ori (b ori x )+ b la a 2 ex: (x+7)la a 2 = x la a 2 +14x+49; si cu minus cand e (x-b) la a 2, vine x la a 2 -2 ori (x ori b) +b la a 2 ex: (x-5)la a 2= x la a2 -10x +25

| mony_1530 a răspuns:

Pai x la a doua = a ii x= + - radical din a

| 0000000000000000000 a răspuns:

Te ajut eu