| hotsparks a întrebat:

Maine este Evaluarea Nationala la matematica si nici pana in momentul de fata nu pot retine formulele de la geometrie(corpuri geometrice:piramida, prisma, tetraedru, cub, paralelipiped). Le-am scris de multe ori, dar in zadar, nu le pot retine.De copiat, nici in ruptul capului n-as face asta. Ce metoda as putea sa aplic ca sa le pot retine? si inca o intrebare.radicalii dubli si ecuatia de gradul doi sunt incluse?

Răspuns Câştigător
| ToxicDump a răspuns:

Amic de suferinta! Pai gandeste logic ( geometria este mai multa logica ) nu stiu cum sa iti explic, si eu le uit, dar spre exemplu Ab la Piramida patrulatera e simplu ( jumate din latura ) cand vezi ceva care seamana cu un dreptunghi aplica pitagora happy si tot asa! Totul e logic dar greu de retinut!

10 răspunsuri:
| Veverita a răspuns:

Aia cu radicali dubli u stiu sigur dar ec de gr 2 e exclusa nu e trecuta in programatongue.si ia formulele logic nu le invata mecanic ca nu merge.de exemplu la un cub sti ca aria unei fete e l la puterea a doua, sti ca un cub are 6 fete deci aria totala e 6*l la a doua.ia-o logic la fiecare corp geometric.si e mult mai usor.eu inca nu le-am invatat dar nu mi-e frica pentru ca le deduc usor in functie de corp.bafta la examen!

| Marik_9031 a răspuns:

Buna eu am aici niste formule scrise de mine :)
Link Formule : http://imageshack.us/photo/my-images/545/231231.jpg/

| Katty009 a răspuns:

Poti retine usor formulele daca privesti atent si veo observa ca unele sunt foarte asemanatoare. Sau cietestele de 3 ori cu atentie si apoi incearca sa le rescri pe foaie din ce ai retinut.

| PanaDeIdei a răspuns:

Ca sa le retii, invata demonstratiile! daca uiti cumva formula, demonstratia te salveaza.winking

| MyLo a răspuns:

Sigur daca te vei concentra si o veni scrie de 100 de ori in liniste si sa nu-ti steie capu altundeva o vei invata happy incearca asa big grin!

| KiMO a răspuns:

Este chiar foarte grav daca nu le-ai retinut pana acum. Incearca sa nu inveti totul mecanic. Ia-o logic. Invata doar formulele de la prisma si piramida (aria bazei, aria laterala si volumul), iar restul iti vor veni mai usor...
Tetraedrul este o piramida cu 4 fete. Daca iti este greu sa calculezi aria totala a unui tetraedru regulat, calculeaza aria unei fete si apoi inmulteste cu 4 (nr total de fete).
Cubul si paralelipipedul sunt de asemenea prisme, deci deja stii formulele la ele.

Succes!

| Catalin_4582 a răspuns:

De chestia cu invatatul o sati pun ce fac eu.Deci eu citesc forumla de cateva ori inchid cartea o repet in gand si fac asta de 3-4 ori. Dupaia caut pe internet niste exercitii in care o pot aplica dupa aia prin rezolvarea lor o retin. Sper ca ti-am fost de ajutor! Funda?

| LoveYou_6409 a răspuns:

Ecuatile de gradul doi, da, radicali dubli, nu stiu sigur dar oricum nu cred ca o sa ne pice. Daca nu a mers cu scrisu...pur si simplu poti s`o citesti si apoi s`o spui de multe multe orihappy, iar apoi poti sa-ti rogi parintii sa te intrebe din ele. Hai ca nu`s chiar asa grelehappy. Daca nici asa nu merge ai putea sa gandesti logic la amjoritatea dintre ele [ de ex: aria laterala prismei triunghiulare este suma ariilor a 3 dreptunghiuri congruente, aria dreptungiului e: l*h, deci aria laterala a prismei triunghiulare este 3*l*h, dar nu merge chiar la toate asa, pe cale logicasad]
Sper ca te-am ajutathappy. Multa bafta maine. Funda?batting eyelashes

| PinkDea a răspuns:

Buna ...repeta aceeasi formula de 10-20 de ori
Ecuatile de gradul doi sunt incluse si cred ca si radicali dubli

| Katty009 a răspuns:

Nu scrie nimic in programa despre radicali dubli dar fiind in programa radicali... cred ca sunt si cei dubli si ecuatia sigur.