| LeiAdrian a întrebat:

Maine la ora de engleza imi da lucrare din Listening. Dar eu nu ma descurc deloc la Listening si nu prea inteleg ce spune pe caseta aia. Spuneti-mi si mie cum sa fac sa inteleg cateva cuvinte la Listening ca sa iau la lucrare macar nota 5 ca altfel iau o nota dezastruoasa si mi se duce media! Sunt ingrijorat. Cum trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
| CrunkJuice a răspuns:

Sa te concentrezi mult asupra fiecarui cuvant ...nu incerca sa intelegi o fraza intreaga

| BeWiSeOaReAmScRiScOrEcT a răspuns:

Pai...urmareste emisiuni, documentare, filme etc in engleza cu subtitrare.fi atent la ce auzi si cum se traduce! este un exercitiu foarte bun!

| adriana_8719 a răspuns:

Mai...uita-te la sfarsitul cartii pentru ca de obicei acolo sunt scrise replicile de la Listening. Depinde de manual cred. Daca sunt, mai citeste0le o data si incearca sa le traduci. sper ca am fodt de ajutor... Bafta maine!

| Adina_2367 a răspuns:

Eu zic sa incepi sa incerci acasa. Sfatul meu e sa asculti melodiile care iti plac tie in limba englez, sa dai pause sa scrii si tot asa, iar mai apoi sa te verifi ca doar stii tu ca, gasesti versurile pe internet!