| DrMeow a întrebat:

Maine ma asculta la fizica.Sunt nelamurita la lectia cu electricitatea.Imi puteti explica cum imi dau seama care sunt becurile aprinse si cand sunt stinse pe o schema data? Are vreo legatura cu ampermetrul, voltmetrul, generatorul etc? Este vreo smecherie cu intrerupatoarele? Mersi happyfunda kiss

Răspuns Câştigător
| Mawrytzyo a răspuns:

Nu are treaba cu ampermetru' sau voltmetru' ...ca sa ai becurile aprinse trebuie ca intrerupatoarele sa fie inchise iar ca becuril sa fie inchise sa ai intrerupatoarele deschise

voltmetru ampermetru si celelalte sunt doar pentru a masura intensitatea.etc

ampermetrul trebuie legat in serie iar voltmetrul in paralel

am 10 la fizica si le am cu astea laughing

fundita?smug :*

2 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

De unde stii de azi ca te asculta maine? Cand eram eleva, nu stiam niciodata dinainte ca voi fi ascultata.

| dinutza_9529 a răspuns:

Deci ai un circuit electric cu un generator un bec si un intrerupator cand intrerupatorul are acea liniuta in sus becul este stins daca este in jos este aprins