| zafrina a întrebat:

Marti dau teza la geografie si am niste intrebari la care nu prea stiu sa raspund... poate ma puteti ajuta... dau fundita big grin 1) Explicati cauzele carre determina etajarea vegetatiei tarii noastre. 2) Explicati de ce pe teritoriul Romaniei exista deosebiri intre regiuni in ceea ce priveste denistatea populatiei. 3) Explicati distributia zonei de silvosstepa si stepa din Sudul Romaniei

Răspuns Câştigător
| caramelO a răspuns:

2. fata de valoarea medie pe tara (94, 4 loc/kmp) exista mari diferentieri
cauza:
densitatea difera in functie de relief:
āin unitatile de relief jos (campii si dealuri joase) cu conditii de mediu favorabile se intalnesc cele mai mari densitati ale populatiei (Bucuresti aprox. 10 000 loc/kmp; 50-100 loc/kmp)

āin unitatile de relief inalte 9dealuri inalte, munti si Delta Dunarii): sub 50 loc/kmp

clima diferentiaza densitatea populatiei:
ā clima aspra – densitate aspra

conditiile social-economice:
ā densitati mari ā agricultura mai mult dezvoltata

ā densitati mici ā agricultura mai putin dezvoltata

densitatea este mai mare in regiunile cu un spor natural mai ridicat

3 răspunsuri:
| caramelO a răspuns:

1. vegetatia se etajeaza in raport cu altitudinea reliefului
etajarea vegetatiei este conditionata si de caracteristicile climei
in regiunile joase, aride, cu precipitatii putine, padurile lipsesc, dezvoltandu-se doar vegetatie de ierburi (stepa)
in apropierea stepei, unde precipitatiile sunt putin mai mari apar palcuri de padure (silvostepa)
in regiunile cu precipitatii bogata se dezvolta zona de padure
padurile sunt diferite, in raport cu altitudinea reliefului si temperatura medie anuala (stejar-fag-conifere)
la mari inaltimi, unde sunt vanturi puterince si temperaturi scazute, padurile lipsesc (apare zona alpina)
in zonele joase, cu umiditate ridicata datorata raurilor apare o vegetatie de lunca

| stefangeles a răspuns:

1 si 2 sunt determinate de relief... iar la 3 (nu stiu sigur) este distribuita in trepte de la Subcarpati spre campie big grin

| Deea :x a răspuns:

Uh Sabinooo te zic lu` Rita happywinking app` mersi, dau si eu copy paste kiss