| AnAnonima2305 a întrebat:

Mate-info sau filologie?
Vreau argumente si sa-mi povestiti din experienta voastra legata de acest profil cat si despre materia profilului respectiv.
Funda!

Răspuns Câştigător
| CristianaMaria a răspuns:

Eu am facut mate info engleza intensiv si daca esti un copil care invata cat de cat, iti sugerez sectia asta.de aici te poti orienta oriunde,spre orice facultate deoarece faci toate materiile in mod egal.e adevarat,matematica si informatica sunt un pic cam nasoale dar nu imposibile, trec si elevii foarte slabi, nimeni nu repeta la liceu doar daca e chiar analfabet. daca mergi la filo, faci o tona de geogra si istorie si latina, limbi straine.mie nu mi-a placut, e pura toceala si de acolo cel mai probabil te poti indrepta spre facultatea de litere de unde poti iesi profesor de limbi straine sau traducaor si chestii de genul.eu zic sa alegi mate info pentru ca daca te razgandesti si trebuie sa dai admitere gen politehnica iti va trebui mate iar la filo nu mai faci mate din clasa a 10-a si daca vrei de asemenea spre farmacie, medicina nu poti pentru ca nici bio nu faci mare lucru in liceu. eu zic sa mergi la mate infohappy. sunt la medicina si crede-ma, e floare la ureche la liceu.nu are importanta ca iei note mici la mate si info pentru ca nimeni nu repeta anul in liceu si plus ca iti dezvolti mintea.si profesorii spun ca cei de la mate info sunt mai destepti, ceilalti sunt mai limitati din cauza ca doar tocesc si nu stiu sa rezolve, sa gandeasca.
Bafta la exameneee!

| xNuiiDeTiinex a răspuns (pentru CristianaMaria):

Eu am avut doua ore pe saptamana de geografie si optional in a9-a, a10-a, iar a11-a si a12-a o singura ora + optional. Deci nu e chiar o tona. iar latina am avut o singura ora pe saptamana. Vorbesti in necunostinta de cauza.

| xNuiiDeTiinex a răspuns (pentru CristianaMaria):

Poti iesi cu mai multe meserii, nu doar profesor de limbi straine sau traducator. de exemplu avocat, daca ii place. Este o meserie frumoasa.

10 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sunt doua specializari diametral opuse. Daca tie nu iti place matematica/informatica, de ce te-ai duce la mate-info? Doar de dragul de a fi acolo? Dar daca te atrage matematica, de ce te-ai duce la filologie? Conteaza foarte mult la ce materii te pricepi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt la niciuna dintre ele( si ma bucur), dar cu siguranta as fi ales filologia, deoarece imi plac materiile de uman.
Tu trebuie sa faci alegerea in functie de cat de bine te pricepi la materiile de uman in comparatie cu cele de la mate-info; sa iei in considerare la ce vei da bacul si ce poti face pe viitor, plecand de la profilul respectiv.
Sa-ti spun de ce as alege filologia.
In primul rand, mi se pare un profil mult mai lejer decat mate-info, se axeaza pe romana, lb. straine etc si se face putina matematica. Bacul e destul de ok, e naspa ca se da istorie si ca se face latina. Trebuie sa alegi un profil la care stii ca vei face fata, chiar daca de ex sa zicem ca iti place matematica si iei nota mare la examen, sa nu bazezi prea mult pe acest lucru, pentru ca materia de liceu e total diferita de ceea ce faci in gimnaziu, numai daca esti sigur pe tine si chiar iti doresti sa mergi la acest profil, poti alege acest profil.

| xNuiiDeTiinex a răspuns:

Eu am fost la filologie si iti spun ca materiile de baza sunt romana, istoria si limbile straine. Literatura universala nu este de baza. Noi nu a trebuit sa stim sa scriem sau sa vorbim perfect in limba engleza, asa cum a spus Takishima. La mate-info trebuie sa stii multa matematica, fizica, informatica.

| CristianaMaria a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Am avut prietene si prieteni destui la filo.nu imi spui tu mie ca ai tot atatea optiuni de acolo cate ai avea de la mate info.plus ca trebuie chin si meditatii in plus sa dai la o politehnica sau medicina. imi sustin parerea ca mate info e mult mai ok si deschide mai multe poti decat filo happy

| xNuiiDeTiinex a răspuns (pentru CristianaMaria):

Si te-am bagat pe tine in seama? Eu doar i-am spus parerea mea. Asa ca valea.

| CristianaMaria a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Pai atunci papagaleste fara sa imi redirectionezi mie raspunsul pentru ca din cate vad mie mi-ai raspuns, parca m-ar fi si interesat.in fine, dupa vocabularul tau se vede ce buna e filologia laughing. multe va invata. spor la limba romana, acum inteleg de ce ai ales profilul ala laughing

| xNuiiDeTiinex a răspuns (pentru CristianaMaria):

Ti-am raspuns tie din motivul ca tu mi te-ai adresat mie prima datawinking Si cum ai fi vrut sa-ti raspund de zici ca dupa vocabularul meu se vede ce buna e filologia? Ce are vocabularul meu? Nu cred ca am spus sau am scris gresitwinking Mai bine taci din gura. Daca am fost la filo inseamna ca trebuie sa vorbesc cu termeni de aia sofisticati? Nu e in regula sa vorbesc normal cu cuvinte normale, folosite de toti? Penibila esti...

| Takishima a răspuns:

La teologie sau filologie se iau note mari pentru ca nu se face multa matematica sau fizica, obiecte care dau batai de cap. De obicei gasesti mai multe fete decat baieti la filologie. Materiile de baza sunt limba si lititeratura romana, literatura universala, limbi straine. Oricum trebuie sa citesti sa stii sa legi doua fraze. Iti trebuie un vocabular elaborat sa faci eseuri. La engleza trebuie sa stii sa scrii corect gramatical, nu e de ajuns sa stii sa vorbesti. Si sa ai lapsusuri ca sa te faci de ras.
La mate-info daca dai trebuie sa ai pasiune pentru matematica. Fara curiozitate nu vine nicio perseverenta. Daca iti place matematica o sa intelegi si chimia si fizica.