| GreenOrange a întrebat:

Mate-info sau stiinte ale naturii pentru medicina? Ce facultati poti face dupa stiinte ale naturii, exceptand medicina?

Răspuns Câştigător
| RagnarokR a răspuns:

Mate info - inginer - ai grija ca sunt multe tipuri aici, it-ist, profesor de mate/fizica/info.

Stiinte ale naturii : medic/asistenta/si alte chestii din medicina sau profesor de bio/chimie.

dar daca tie nu iti place matematica si fizica - logica, ci biologia si chimia si ai mai degraba o memorie buna si retii usor, atunci mai bine mergi la bio-chimie.

ca si viitor, de la mate info poti deveni it-ist sau inginer in aparatura medicala si altele si castigi super bine, fara sa traiesti in stresul unui medic. dar depinde daca tu ai logica dar nu si memorie buna, sau ai memorie buna.
daca le ai pe ambele, atunci ai iesi un medic excelent.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vrei să faci Facultatea de Medicină, este PREFERABIL să te înscrii la un liceu cu specializarea de Ştiinţe ale Naturii!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

| vampyremisa a răspuns:

Dupa ce termini st naturii poti ajunge orice. Inginer, doctor, profesor. Este cel mai echilibrat profil. Conteaza ce vrei tu sa faci nu ce profil ai.

| Georg13 a răspuns:

Profilul Stiinte ale naturii este cel mai echilibrat, parerea mea. Am terminat anul trecut pe acest profil si toti colegii ne-am impartit in toate domeniile posibile, de la litere, drept, management, la medicina si marina.

| GreenOrange explică:

Am o logica foarte buna, materia pe care ma bazez este matematica si ca materie secundara chimia. sunt destul de praf la romana, dar la mate am iesit lejer cu media 9 si multe note de 10 si 9, la fel si la chimie. ma intereseaza mult domeniul medicinei, tot ce tine de medicina.dar nu ma pricep la tocit, deci ma gandesc si la alte variante de viitor. multumesc mult.