| aleexxuuutzaa a întrebat:

MATEMATICA! Cel mai groaznic cosmar al meu! Nu am inteles-o, nu o inteleg si nici nu cred ca o voi intelege vreodata.Problema este ca ca sunt clasa a 8 a si dupa cum bine stiti, voi sustine examenele si degeaba iau la romana 9-9, 50(mentionez ca la romana sunt sigura pe mine si imi place foarte mult,invat de drag), daca la matematica ma trezesc cu 5-6 (nici atat nu cred ca iau).Asa ca va cer voua sfatul,ce sa fac sa reusesc sa invat la mate,pentru ca de placut nu o sa-mi placa niciodata? Voi cum invatati la aceasta materie? Fac si meditatie cu un profesor foarte bun,dar deageaba, parca nu vrea sa-mi intre in cap.Suntem intr-un fel de razboi laughing.
Dau fundita!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Important e sa te descurci ca sa treci cu bine pana intri la liceu si mergi cu partea umana la alegerea profilului. E bine ca nu iei sub 5 aia conteaza. Nu oricine e un as la scoala sau in viata, asa cum unele persoane au probleme cu sanatatea si altele asa si voi elevii nu va pricepe-ti la tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 8 a si sunt in aceeasi situatie ca tine.Eu cand nu inteleg reiau exercitiile/probleme pe care le facem in clasa si le refac acasa ca sa le pot intelege.Bine inteles ca trebuie sa inveti teoria si sa o bagi la cap...ce si cum.Asta e metoda mea pentru a invata la matematica.winkingSper sa te ajute si pe tine.Bafta la examene.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Stiu cum este laughing.La mine a fost ca la un Razboi Mondial intr-a VIII-a.Si eu luam numai 5 si 6... Dar eu sti cum am facut? Am scris totul pe o hartie si citeam in fiecare zi, teoriile, formulele etc...Si treptat o sa intelegi, dar pentru asta trebuie sa fi si foarte atent/atenta si sa faci meditatii cu un profesor bun, sa fi cat mai atent la ore.Nu-i asa de greu cand incepi sa o prinzi.Si la examen trebuie sa-ti intre in sange competitia.Cand simti ca poti sa faci totul bine si corect o sa ai o vointa de fier.Eu asa am facut si am luat 9.00. Mult succes!

| WholeWorld a răspuns:

Daca nu ai inteles matematica din clasa a 5 - a pana in a 8 -a, nu ai cum sa iei nota pe care o vrei la examen.cel putin la matematica.
Eu cat am fost in gimnaziu nu am invatat deloc si rezultate examenului au fost modeste... asadar dupa toate cele intmplate am vrut sa ma transfer la alt liceu dar cu timpul am realizat ca pot invata tot ce vreau acasa si sa aplic la facultatea dorita fara a fi la un liceu de profil... Iar daca tu crezi ca nota ta la examen nu va fi suficient de buna incat sa intri la liceul dorit te poti transfera fara probleme.
Eu nu m-am mai transferat pentru ca m-am imprietenit cu colegi.Iar profesori sunt unii buni(majoritatea) si nu imi fac griji fata de bac... Deci, nu te stresa.