| AvalohAlyn a întrebat:

Matematica sau romana? Ce alegeti? Ce va place mai mult?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Matematica, in momentul actual.
In gimnaziu eram pasionata de literatura ceva mai mult. In clasa a8a am vrut sa pun filologie pe lista de optiuni pentru liceu, insa am fost influentata de parinti si de ceilalti oameni din jur- prieteni, rude, profesori. Mi se spusese ca e mai de viitor mate-info. Am urmat sfatul lor, ma simteam aproape obligata. In primul semestru din a9a am fost o frustrata care voia filologie si pe buna dreptate- la fizica luasem numai note in zona 6-7, chimia la fel, mate 7-8. La romana simteam ca eram cea mai buna si profesoara nu ezita sa traga de mine in sensul acesta. Ma simteam prost ca nu faceam ceea ce consideram ca e pasiunea mea primordiala. In semestrul al 2lea m-am mobilizat si am mai atenuat notele proaste la materiile specifice profilului real. Clasa a10a nu ar fi avut nimic special daca nu era o zi... In octombrie, dupa ce am luat un 10 la mate, cand sa iau a doua nota, profesorul m-a intrebat daca vreau 8.AM spus nu si a inceput sa imi aminteasca de faptul ca notele mari nu cad din cer toata ziua de la el. Am fost puternic influentata de acea zi si m-am ambitionat. Am invatat matematica si am ajuns sa imi placa. Eram aproape dependenta de a afla lucruri noi. Am avut si noroc de profesori care ne-au aratat partea practica. Am realizat ca e bine sa visezi, sa patrunzi in alta lume prin literatura, dar ca trebuie sa iti cunosti si lumea reala. Matematica are o importanta definitorie in acest sens, o aplicabilitate la scara larga. Asta ma atrage. Ca vad rostul lucrurilor invatate. Imi place enorm ca nu e nimic de "tocit". Niciodata nu am putut invata mecanic. Fizica am inteles-o la fel, fara toceala, pur si simplu practica, interes si logica.
In prezent urmaresc sa imi fac o cariera in IT, iar matematica e fundamentala. Nu voi uita niciodata importanta lecturii si mereu imi va fi draga literatura, dar ca "loc in top", cred ca a fost detronata de mate.
Oamenii pot realiza lucruri fabuloase cu ambitie. Uneori - si cazul meu- totul porneste de la o incapatanare aparent trecatoare.

12 răspunsuri:
| ??? a răspuns:

Matematica,inainte sa apara mai mult de 2 liere in ea.
Romana, fara multe chestii inutile.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Romana,ma pasioneaza mai mult laturile umaniste ale invataturii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Româna.

| spiridus25 a răspuns:

Mie imi place literatura.

| CVane a răspuns:

Depinde,mie cel putin imi place literatura, in schimb matematica nu a fost niciodata pentru mine.

| Aimee33 a răspuns:

Clar as alege romana, deoarece la aceasta materie nu exista un raspuns fix, concret (ma refer la literatura). Poti zburda pe culmile imaginatiei ajungand la cele mai inalte cote, cand creatorul traieste deja intr-o lume paralela, in care protagonistul este el insusi.

| Aimee33 a răspuns:

Tie care iti place mai mult?

| Ohaithar a răspuns:

În liceu, matematica. Acum că lucrez într-un mediu în care matematica este esențială, mi-am aruncat timpul liber în cărți. Acum aș putea să zic că îmi place literatura(nu neapărat în română) mai mult decât matematica.

| Cincinetti a răspuns:

Personal, imi place romana (gramatica). Stiu gramatica in proportie de 95%

| TheBestAnaIs a răspuns:

Amandoua mi se par interesante, frumoase si folositoare.Romana mi se pare un pic mai usoara decat mate, dar cand vine vorba la celelalte materii de partea de matematica o rezolv si o inteleg cel mai bine. Vreau sa dau la liceul militar(profil mate-info). MATE

| Ely_Elena_1997_6rnY a răspuns:

Matematica