| anonim_4396 a întrebat:

Mda, cultura generala. Pentru ca ma chinui de cateva zile sa-mi amintesc un cuvant.
Asadar, care este termenul (cuvantul) care descrie o populatie, un grup, care vrea sa arate strainilor doar ce au mai bun, ascunzand in mod voit tot ce este gresit/neplacut la ei?

5 răspunsuri:
| Aurora99 a răspuns:

Poate patriotism, sau ceva mai indepartat ca sens, xenofobie

| Peridava a răspuns (pentru Aurora99):

Nu. Xenofob, este cel care manifesta ura. Aici nu e vorba de ura ci de un fel de laudarosenie, de ascuns gunoiul sub pres.

| Aurora99 a răspuns (pentru Peridava):

Mda,stiam,tocmai de-asta am specificat ca-i ceva cu sens mai indepartat

| HugeHulk a răspuns:

Nu cred ca exista un cuvant pentru asta, dar seamana bine cu definitia nationalismului: sa iti iubesti patria pentru lucrurile bune pe care ajungi chiar sa le exagerezi, ignorand cele rele.

| Peridava a răspuns (pentru HugeHulk):

Ba exista, dar nu-mi amintesc acum. Nu, nu e nationalism.