| anonim_4396 a întrebat:

Media armonica a n numere reale este egala cu catul dintre numarul numerelor (n) si suma inverselor acestora. Media armonica este egala cu inversul mediei aritmetice a inverselor numerelor.

Media armonica a n numere reale

Puteti doar sa`mi dati un exemplu ca sa inteleg asta straight face?
Va rog frumos.Am incercat sa inteleg chestia asta dar este prea complicata.Nici macar formula nu o inteleg.

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Iti scriu formula pentru cazul cand ai doua numere, cand ai trei numere si cand ai patru numere.
1. Doua numere(a si b)
media armonica a numerelor a si b se calculeaza cu formula 2/[(1/a)+(1/b)]=2ab/(a+b)
2.Trei numere(a, b, c)
media armonica este 3/[(1/a)+(1/b)+(1/c)]=3abc/(bc+ac+ab)
3.Patru numere(a,b, c, d)
media armonica este 4/[(1/a)+(1/b)+(1/c)+(1/d)]=4abcd/(bcd+acd+abd+abc)

1 răspuns:
| didiDia a răspuns:

Iti scriu formula pentru cazul cand ai doua numere, cand ai trei numere si cand ai patru numere.
1. Doua numere(a si b)
media armonica a numerelor a si b se calculeaza cu formula 2/[(1/a)+(1/b)]=2ab/(a+b)
2.Trei numere(a, b, c)
media armonica este 3/[(1/a)+(1/b)+(1/c)]=3abc/(bc+ac+ab)
3.Patru numere(a,b, c, d)
media armonica este 4/[(1/a)+(1/b)+(1/c)+(1/d)]=4abcd/(bcd+acd+abd+abc)