| Fuckthislife1727 a întrebat:

Medicina militară sau medicina general? Am 23 de ani, tocmai ce am terminat o facultate și fac shaorma, fără nici o caterincă. Mă simt ca ultimul gunoi și vreau să o apuc pe un alt drum, ce naiba să aleg? Medicină militară sau cea generală? Vreau pro și contra. Știu ca din punct de vedere financiar medicina militară e cea mai bună, dar sunt nehotărât. Vreau răspunsuri bune nu la caterincă.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce facultate ai facut, ca-n ziua de azi sunt inutile, fiindca termina anual cate 10.000 de studenti dar ies posturi maxim 100.
Alege o Academie Militara, ca astea vin cu contract de munca pe 5 ani la terminarea academiei, cu o functie de ofiter si gramezi de bonusuri.

| Fuckthislife1727 explică (pentru Violleta2022):

Am făcut facultate de chimie, deci aș putea să intru la medicină lejer. Când am terminat liceul am fost foarte prost, am zis ca mai bine aleg o facultate mai scurtă și lejeră și uite unde am ajuns, regret alegerile făcute, dar am timp să le schimb. Medicină militară este finanțată de stat, nu trebuie să plătesc nimic, îmi surâde mult asta, căci nu am un venit așa grozav.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fuckthislife1727):

Succes la admitere!

| gabicoo a răspuns:

La medicina militara este greu de intrat - sunt puține locuri și re regulă intră cei care au absolvit liceul militar. Deci: Medicina civilă.

| Fuckthislife1727 explică (pentru gabicoo):

Din ce am văzut notele de admitere sunt mult mai mici decât la medicină civilă, plus ca nu e concurență. Asta am văzut eu pe site-ul IMM

| mODIN a răspuns:

Eu zic ca un singur aspect conteaza aici: ce e mai important pentru tine dintre siguranta si libertate? Asta e diferenta cea mai majora dintre ele.

| Fuckthislife1727 explică (pentru mODIN):

Știi cum îi, liber oricum nu sunt, fac shaorma și lucru de mă rup pentru un patron. Prefer să fac medicină militară și să știu ca am un post asigurat decât să mai împachetez lipii.

| mODIN a răspuns (pentru Fuckthislife1727):

Da-i drumul atunci! Spor!

| Lubeniță38900 a răspuns:

Medicina generală clar

| Fuckthislife1727 explică (pentru Lubeniță38900):

Poți să îmi dai te rog niște argumente pro pentru care să aleg medicina civilă în detrimentul celei militare? Chiar sunt foarte dezorientat