| gamerulmalahios a întrebat:

Merita Academia Tehnica Militara/Academia Fortelor Terestre (contabilitate)?
Salut TPU! Ma gandesc de ceva vreme sa dau la ATM sau AFT (pe contabilitate). Motivul pentru care vreau sa dau este pentru ca pot lucra atat in sistem cat si la civil (vreau pe ceva care sa echivaleze)-ma refer ca de ex daca fac telecomunicatii la ATM e ca si cum as fi facut ETTI(poli), daca fac Calculatoare la ATM e ca si cum as fi facut Automatica (poli),..., iar daca fac AFT contabilitate e ca si cum as fi facut la ASE. Diferenta e ca pot lucra si in sistem.Totusi parerile sunt impartite-unii zic ca e bine altii ca nu.Eu tind sa cred ca se intra mai usor decat la poli pentru ca e concurenta mai mica dar am auzit de la multi ca ar fi mult mai grea admiterea. De la unii am auzit ca e mai mult civilie de la altii ca e militarie Un alt lucru important e ca nu vreau sa merg pe front; daca vine razboiul lupt pentru tara mea, dar lupt cu capul, stand la birou nu pe front sa mor (nici n-as face fata pe front cu arma)-am auzit de la unii ca daca vine razboiul trebuie sa mergi pe front de la altii ca dimpotriva esti cel mai protejat fiind creierul armatei (tu te ocupi de munca de birou a armatei). Aud tot felul de pareri. Stiu de probele in plus si nu imi fac probleme mari-fizicul il trec, psihologicul si analizele cel mai probabil.Dar nu stiu daca merita. Si legat de asta, militaria in ce consta? In principiu nu cred ca ma deranjeaza sa stau de paza, sa fac instructie si sa fac sport; zic sa nu fie ceva exagerat gen antrenament Navy SEALs + invatat pentu sesiune.In fine, instructia nu ma deranjeaza daca nu e dusa la extrem. Ma intereseaza cat de greu se intra si e in timpul facultatii, cat conteaza daca vreau pe civilie ca am facut una din astea, daca merg pe front in caz de razboi, daca primesc mancare si cazare de la ei gratis, ce se intampla daca renunt dupa anul 1 si in general daca merita. In principiu vreau pe ATM, pe AFT (contabilitate) nu stiu sigur daca merg. Multumesc anticipat!

P.S.-Stiu de taxa de decazarmare ca e 10.000 de euro.Dar legat de asta. Stiu ca daca intri la taxa e ca si cum ai face la civil. In cazul asta, avand in vedere ca tu ai fost civil tot timpul si ei nu ti-au platit nimic, nu mai trebuie sa platesti la sfarsit cei 10.000 de euro, nu?

DAU FUNDA!