| brokxy a întrebat:

Merita sa fac facultate? Sincer. Daca nu ma pasioneaza si as vrea sa merg undeva doar pentru ca ma obliga parintii este timp pierdut?

10 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Facultatea are 2 scopuri majore.

1. specializarea intr-un domeniu
2. dezvoltarea intelectuala

Daca nici una din cele 2 directii nu te atrage si scopul tau este sa iti faci o afacere sau sa pleci din tara nu ai nevoie de ea.

Depinde ce om vrei sa devi si ce asteptari ai de la tine.

| Ineys a răspuns:

Daca gandesti asa sigur nu e de tine facultatea.

| Crackman a răspuns:

Pai este simpla treaba.
Iti rupi capul 4 ani dupa care cauti locul de munca pe specializare si nu prea gasesti.
Sau te decizi ca nu vrei, mergi la munca de carca si iti rupi spatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu vrei, mai bine NU te baga de acum. Facultate poti face cand vrei tu. Gaseste-ti alta activitate, vezi cum decurg lucrurile si te decizi ulterior.

| DanielPH a răspuns:

Uita-te la toate facultatile din tara asta, vei gasi o multime de domenii, unul tot trebuie sa te atraga.
Daca doresti munca de jos, ori munca cu muschii, nu cu capul, nu face o facultate!
Dar te asigur ca nu este timp pierdut. Te specializezi intr-un domeniu unde vei avea un salariu bun si multa munca intelectuala. Vei vedea ca anii de studentie sunt cei mai frumosi, vei intalni persoane noi, vei lega prietenii, vei trai experiente placute, te vei maturiza din toate punctele de vedere.
Eu aveam asa multe domenii in care voiam sa merg... De la medicina la fortele terestre, de la zootehnie la academia de politie, si uite-ma la constructii.
Urmeaza ceea ce-ti place, ca sa faci ceea ce-ti place!
Succes! Nu-ti irosi tineretea muncind ca hamalul, fa o facultate!

| Angelindeed a răspuns:

Facultatea facuta din obligatie e inutila oricare ar fi aia

| Vanesa87 a răspuns:

Merita atata timp cat nu faci o facultate tipica gen IT, managment finante banci, limbi straine etc.,

| Asdfgh0703 a răspuns:

Ma nici eu nu vreau sa fac facultate. Tot așa, ma obliga părinții. Eu de abia aștept sa termin scoala și ei mai vor și facultatelaughing)

| brokxy explică (pentru Asdfgh0703):

laughing)) hai sa facem greva si nu mai facem nimic deloc

| Asdfgh0703 a răspuns (pentru brokxy):

Cel mai binelaughing))