| Dalmore a întrebat:

Merita sa faci un doctorat?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

| zăGhost a răspuns:

Nu chiar. Depinde, totusi, ce vrei sa faci. In principiu, ar trebui sa ajunga un master.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde la ce cariera visezi. Doctoratul e deja un studiu avansat care este necesar doar în anumite functii

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, din punctu meu de vedere nu se merită.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca vrei sa ajuti umanitatea prin cercetare, da, merita.
Dar daca vrei doar sa castigi bani, e de ajuns masterul.

| Yurisa a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei să râmâi în mediul universitar, da.
Dacă nu, nu prea.

| montika a răspuns:

Salut!

Depinde foarte mult. Uneori merita, alteori nu. Depinde de ce studii ai si daca vrei sa mergi mai departe cu ele. In general la doctorat merg cei care vor sa ajunga prin mediul academic, universitar. Acolo e o cerinta obligatorie, in rest la celelalte locuri de munca, doctoratul nu e obligatoriu. Il poti face daca vrei, bineinteles. Si merita doar daca crezi ca te ajuta in cariera.