| Anonim6666644 a întrebat:

Merita sa urmezi facultatea de farmacie? eu vreau sa ma angajez la pariuri sportive dupa terminarea liceului dar parinti ma obliga sa merg la facultate.Nu vreau sa imi pierd 5 ani degeaba si sa ma enervez cu toti betivi si drogati in camin.

6 răspunsuri:
| Balaclava a răspuns:

Parintii care obliga copiii sa mearga la facultate sunt aia frustrati care nu au reusit in viata si vor sa aiba cine sa-i intretina la batranete, sau sunt aia care vor sa se laude pe la niste straini irelevanti si neimportanti. Fa ce vrea aia a ta in viata. Nu fa greseala sa-i lasi pe altii sa-ti dicteze ce sa faci cu viata ta. Ei si-au trait-o pe a lor.

| Bobby711 a răspuns:

Ai noroc ca ai asa parinti daca poti sa dai la facultatea de farmacie inseamna ca te duce mintea deci spune mi de ce vrei sa te angajezi la praiuri sportive mie si cred ca si parintilor tai avem impresia ca iti irosesti potentialul sunt sigur ca o vei duce mult mai bine daca alegi sa mergi la facultatea de farmacie + ca nu e o pierdere de timp esti tanar o facultate inseamna foarte mult o sa iti para rau daca nu o faci.
Oricum ma indoiesc ca vei ajunge in internat cu specimene de oameni prezentati de tine pana la urma nu oricine ajunge la o asemenea facultate. Eu zzic sa te mai gandesti si sa alegi sa faci facultatea daca nu de medicina macar o facultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu contează dacă merită sau nu. dacă nu vrei să te duci, nu o face, pierzi timpul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si... ai sa lucrezi toata viata ca un simplu vanzator la pariuri? Misto plan

| gingergirl1 a răspuns:

Nu stii sa scrii corect " cu toti betivi si drogati " si ai ganduri la facultatea de farmacie?
UMF e cea mai GREA facultate, dupa parerea mea. Mai ales in domeniul farmaceutic. Ai observat ca uneori farmacisti sunt mai buni si mai pregatiti in domeniu decat unii asistenti sau medici?
Iti trebuie o memorie si o pregatire foarte buna. Motivatie si ambitie, daca te vei duce la facultate din obligatie, nu vrei face nimic.

| Khalesionfleek a răspuns:

In primul rand, este important sa faci o facultate pentru a avea cat de cat viitorul asigurat.
Deasemenea este important sa faci o facultate care iti place. Sa nu crezi ca daca te duci la farmacie o sa stai tooata ziua cu betivii si drogatii din camin, care saracii sunt si ei studenti la medicina, stoma bla bla, deci fix pe droguri sunt, deci sa nu crezi ca o sa mergi sa visezi.
Am prieteni si prietene care au terminat sau care inca sunt la Facultate la Farmacie, si nu este usor chiar deloc, trebuie sa iti placa biologia, chimia, sa te pricepi, sau cel putin sa ai habar.Concurenta este mare, iar daca nu intri la buget, ai o suma frumusica de platit, iar daca nici nu iti place, succes la pierderea anilor din viata degeaba.
In ceea ce priveste parintii, ar fi bine sa te indrume spre ceva ce iti doresti tu, nu spre ceea ce vor ei, intentia lor este buna, pentru ca daca nu te-ar fi sustinut, te-ai fi plans din cauza asta.

In final, alegerea iti apartine tine.