| oz a întrebat:

Mi-am adus aminte acum de un citat, de fapt l-am revazut acum pe TPU:
"Dacă( )cred în Dumnezeu şi nu există, nu pierd nimic. Dacă nu cred şi există, atunci pierd totul"
Pentru mine (un ateu), acest citat imi intareste"credinta". Pur si simplu tradeaza "fatada" crestinilor.Nu stiu, e ca si cum ai merge la sigur.Domne,eu cred in dumnezeu ca sa nu merg in iad, nu ca as da doi bani pe ce spune el sau la ce ma indruma el.Nu stiu, eu nu pot spune multe, dar chiar astept crestinii adevarati sa ma ajute sa inteleg. Dupa cum stau lucrurile in prezent, eu cred ca aveti sa gasiti mai multi atei in imparatia cerurilor decat va asteptati.Cati dintre voi, sincer,"mergeti" pe citatul acesta?

Răspuns Câştigător
| moodyblues a răspuns:

Ca tot vorbeati voi despre einstein...
''Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le e frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem intr-o stare jalnica''

22 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Acest citat eu l-am postat si a fost folosit de un ''oarecare ''Albert Einstein.
A fost rostit intr-un cerc al oamenilor de stiinta care discutau la randul lor in contradictoriu. Mentionez ca Albert Einstein este evreu si deci apartine cultului mozaic.
Credinta in Dumnezeu normal ca nu trebuie justificata, ea este in tine sau nu. Crezi sau nu crezi, nu exista cale de mijloc.
Dupa mine orice om inteligent ajunge sa isi dea seama si singur de existenta Creatorului.
Un mic exemplu cu vietuitoarele care, de la micro-organisme la cele mai complexe forme de viata au un cod genetic care este atat de complex incat, ca sa cred ca a aparut din intamplare in atatea variante bine definite ar trebui sa fiu mai mult decat naiv.
Priviti imaginile cosmosului, priviti rasaritul, priviti stelele, priviti fulgii de zapada, priviti in sufletul vostru si veti intelege... daca veti intelege.
Ce ma amuza e ca am avut ocazia sa cunosc mai multi asa zisi atei, care in momente grele uneori de viata si de moarte, se rugau la un Dumnezeu care atunci cand totul era bine, pentru ei nu exista. In fata mortii multi au revelatia Creatorului dar atunci, de multe ori e prea tarziu.
De ce puneti voi in fata crestinilor frica de iad si nu puneti pacea si iubirea pentru Dumnezeu, darul vietii vesnice si frumusetea raiului. Crestinii nu traiesc in frica, nu au trait asa nici atunci cand romanii ii aruncau la lei, nici in temnitile comuniste, iubirea de Dumnezeu iti da o pace launtrica, o liniste pe care prezenta mortii nu are cum sa o tulbure intrucat insusi Iisus Hristos a invins-o prin invierea de dupa rastignire.

| Arthur a răspuns:

@warwara ...Am spus doar ca Einstein a folosit aceste cuvinte, nu si daca erau ale lui sau nu.

| Razvan a răspuns:

Cum adica crezi in Dumnezeu ca sa nu ajungi in Iad? Si tu cine crezi ca a creat Raiul, Iadul, pamantul si cel mai important, pe tine.De ce existi? Nu te-ai gandit niciodata ca esti privigeliat prin simplul fapt ca traiesti, ca ai sufletul nemuritor? Asta e cel mai mare cadou pe care Dumnezeu l-a putut face unui om.Sufletul nemuritor si... speranta unei lumi mai bune.Nu ai cum sa nu crezi in miracole si sa vezi doar in fata. Opreste-te si asculta.Si invata.Niciodata nu poate fi prea tarziu.

| oz explică:

Nu ma refer la partea stricta a citatului.Mai mult la partea filozofica.
Sunt de parere ca cel care "crede" in citatul asta nu se poate numi crestin.Citatul asta implica si o posibila inexistenta.Pe cand, dupa mintea mea, nu te poti numi crestin daca nu stii sigur ca exista sau daca iei in considerare posibila inexistenta a lui dumnezeu. Ceva de genu: Domne nu stiu daca exista sau nu exista, dar eu cred, ca sa am o asigurare atunci cand mor. Sper ca nu am stricat farmecul craciunului cu aceasta intrebare.Pentru cei care se simt ofensati, scuzele mele.

| zorialbi a răspuns:

Parintele Arsenie Boca
"Mintea care cugetă că nu există Dumnezeu cade în propria sa sentinţă, căci a te lupta din toate puterile împotriva a ceea ce nu există dovedeşte nebunia acestei lupte, nonsensul, absurdul şi prin urmare şi (nebunia) minţii care o conduce."

| zorialbi a răspuns:

Articole Ortodoxia.md

Există Dumnezeu? Şi dacă există, este El oare Dumnezeu rău?

Dacă Dumnezeu există, atunci de ce a creat răul? Mai jos, o să încercăm să aflăm încă o dovadă la întrebarea de mai sus. Aşadar, în continuare, aflăm de ce există atâta răutate în lume fără ca Dumnezeu să fie vinovat pentru acesta.
Profesorul unei universităţi importante şi-a provocat studenţii să răspundă la următoarea întrebare: "Dumnezeu a creat tot ceea ce există?"
Un student a răspuns ferm: "Da!"
Profesorul a pus o noua întrebare: "Dacă Dumnezeu a creat totul înseamna că el l-a creat şi pe diavol. Şi de vreme ce acesta există (aşa cum putem observa în propriile noastre acţiuni), înseamnă că Dumnezeu este cel rău?"
Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.
Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: "Domnule profesor, starea de frig exista?"
"Bineinteles!", i-a raspuns profesorul. "Ce fel de intrebare este aceasta? Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?"
Proaspatul student a raspuns: "De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism."
"Si, continua studentul, intunericul exista"?
"Bineinteles!" raspunse profesorul.
De aceasta data studentul raspunse: "Va inselati din nou, domnule profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina."
In sfarsit, studentul il intreba pe profesor: "Domnule profesor, exista raul absolut?"
Profesorul ii raspunse "Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului."
"Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului!"
Dupa toate acestea, profesorul se recunoscu invins de aceasta argumentatie logica si nu mai spuse nimic.
Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN.

(http://www.ortodoxia.md/......au-video-)

| moodyblues a răspuns:

Sunt un ateu.citatul asta de Pascal nu imi da fiori.in caz ca ar exista D-zeu nu ar trebui sa existe politica asta si frica de pierdere ci doar iubire

| Alphawolf a răspuns:

Eu sunt ateu si parerea este ca intelesul citatului nu isi are sensul
In cazul in care o divinitate anume a creat universul si legile de existenta atunci foarte multa lume subestimeaza aceasta divinitate

| Slavic a răspuns:

Eu as merge pe acest citaat deoarece dumnezeu exista si trebuie numai sa crezi el este in stare de multe lucruri faci rau iti raspunde cu rau faci bine si el de poata bine eu merg pe ciatul asta deoarece nu ca sunt credincios dar ca stiu ca el este si ne vegeaza fi bun si el va fi bun

| edoru a răspuns:

Vai, @zorialbi, din nou văd un raspuns publicat de tine, dar care nu-ţi aparţine. Cand ai să publici un răspuns propriu? Aceasta poveste avându-l "protagonist" pe Einstein ţi l-as demonta în patru fraze, dar mă limitez doar la perceptie momentan, astfel căldura, frigul, întunericul, lumina sunt elemente pe care le percepem, de la geniu până la ultima dobitoacă. Cum il tu percepi pe Dumnezeu?
Einstein a susţinut că este necesar să existe Dumnezeu datorită complexităţii noastre din punct de vedere biologic, iar acesta trebuie sa fie, in mod necesar spune el, şi creatorul nostru. Acest argument este trimis în absurd printr-o autoreferenţialitate legitimă: Orice creat are nevoie de un creator, aşadar cine l-a creat pe Dumnezeu, dar pe creatorul creatorului lui Dumnezeu, dar pe creatorul creatorului creatorului lui Dumnezeu et cetera şi de unde ştim care din creatori este dumnezeul legitim?
-sunt foarte mulţi aici care se prezintă rotunzi agăţându-se de concluziile altora în loc să lectureze argumentele acestora pentru a trage propriile concluzii ori măcar să se convingă de argumentele invocate. Ruşinos, tipic românesc!

| warwara a răspuns:

Nu ai inteles acest citathappy. In primul rand, nu a zis nimeni ca ateii vor ajunge in Imparatia Cerurilor. Nu! Citatul se refera la faptul ca, daca un om crede in D-zeu si isi face viata placuta si lu D-zeu inseamna ca spera ca dupa moarte sa fie printre cei ce vor ajunge avea viata vesnica alaturi de D-zeu. Pornim de la ipoteza ca viata vesnica se va dobandi dupa a 2 a venire a lu D-zeu pe pamant.Citatul spune ca: daca D-zeu nu exista, cel ce a crezut in el nu are nimic de pierdut, pentru ca inca nu castigase nimic( urma ca D-zeu sa vina pe pamant, etc si dorinta lui de a avea viata vesnica sa se implineasca). Insa, daca D-zeu exista, si el va veni pe pamant a 2 a oara, si va lua cu el pe cei care i-au slujit pentru a le oferi viata vesnica, cel care nu a crezut in El, va pierde totul, pentru ca datorita "necredintei" sale nu se poate numara printre alesii lui D-zeu.

Pfu, m-am chinuit putin dar sper ca m-am facut inteleasa happy! Numai bine!

| catalin2098 a răspuns (pentru warwara):

Am o intrebare si vreau sa vad ce raspunzi... Daca religia pe care o slujesti nu este aceea ce aduce mantuirea(sa nu uitam ca exista nenumarate religii) ce se va intampla cu tine...ai pierdut totul sau ai castigat?

| warwara a răspuns:

Citatul asta a fost rostit de Pascal. La un training, Lucian Madruta, care se declara ateu, a dat urmatoarea explicatie acestui citat: "dupa parerea mea, Pascal a fost un las! Nu a avut puterea sa declare ca este ateu si a formulat si el acest citat!"

(...)
Eu cred in D-zeu, asa ca no comment la explicatia asta, cu care nu sunt de acord...

| warwara a răspuns:

Citatul apartine sigur lui Pascal!
http://www.rightwords.ro/......rezand-...

| NomberOne a răspuns:

Eu chiar cred acest citat.doar ca eu simt ca am trecut de prima parte, sunt la a doua.ateii pot pierde totul.gandeste-te cum sa ai o viata plina de bucurii, apoi pe partea celalalta sa iti vina sa zici:as fi dat toate bucuriile acelea pe credintza in Creatorul meu.

| LadyBya a răspuns:

Daca tu crezi in Dumnezeu numai ca sa nu ajungi in iad, nu o sa reusesti nimic. Daca Dumnezeu vrea, in momentul asta ne parasesti.
Asa ca, mai gandestete.Crezi ca daca atunci cand esti pe moarte si te spovedesti o sa fie totul bine?! Poate ca da, cine sunt eu sa stiu?! Dar, asa cred.Bine faci, bine gasesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai Oz nu am nimic impotriva intrebarii sau curiozitatii tale dar fii un adevarat crestin si lasa asemenea intrebari pentru dupa Craciun
sau mai bine zis : o asemenea intrebare nu-si are locul in aceasta saptamana nici sa fie gandita darmite rostita/scrisa
te rog! multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si sunt credincioasa, dar nu merg pe niciun citat, deoarece sunt facute de oameni care le gandesc mult prea mult; daca intelegii; si as putea sa il contrazic putin. daca cred in Dumnezeu si nu exista nu pierd nimic...ba da draga, pierzi timpul ceea ce este mult prea pretios(sa citesti carti sa mergi la Biserica si multe altele). Deci cred in Dumnezeu si niciun citat nu m-a facut sa cred, nu m-a facut sa imi pierd din credinta( poate sa o intareasca da; dar doar unelewinkinghee hee si pentru a credea in Dumnezeu si credintza nu ai nevoie de niciun citat precum acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu si el exista, ce pierzi? adica eu fiind atee, ce pierd? care totul? nu exist? nu am un job? nu am ce? am tot ce-mi trebuie, care-i diferenta? ma simt foarte bine, chiar implinita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laudabila incercarea de a cere si alte pareri diferite de ale tale, dar cand ceri parerea crestinilor despre religia lor, nu te astepta sa ajungi la o intelegere (va rog, nu aruncati cu rosii - sau cu "stupid"- este doar o parere personala). In felul in care functioneaza logica mea, nu consider ca dumnezeu poate fi real, pe baza unor argumente concrete, nu s. f. precum cele aduse de religie. Asadar consider ca pierzi mai mult crezand orbeste in ceva ce, daca gandesti cat de cat logic, nu exista... inainte oamenii credeau in diversi zei, si pana la urma, stai domn'e ca nu, de fapt e unul singur. O sa dispara si religia aceasta, poate nu curand, dar va disparea asa cum au disparut si cele antice, atunci cand oamenii au inceput sa descopere cauzele fenomenelor si nu le mai atribuie zeilor.

| Bogdy_Smecheru_1976 a răspuns:

Noi trebuie sa credem in Dumnezeu pai uite de ce ia fi atent dumnezeu exista dar nu in univers el nu face parte din univers chiar daca la creat deci cum sa-ti explic exista doar o lume lumea spiritelor si acum exista si universul
si Dumnezeu caci era cel mai puternic din acea lume s-a gandit sa creeze pamantul adica universul si de asta trei sa crezi in dumnezeu pentru ca el exista chiar daca nu exista in lumea noasstra exista

| SimaMircea a răspuns:

Citatul tau ar trebuie sa fie exact pe dos. Adica: Sunt ateu - nu cred. Daca se dovedeste existenta a ceva, voi avea de castigat. In schimb, pentru credinciosi, daca se va dovedi ca acel ceva nu exista, vor avea de pierdut, toata viata s-au inchinat la o himera.