| qxeenbee a întrebat:

Miercuri, clasa mea a dat teza la matematica, iar eu am fost bolnava atunci. Prietena mea mi-a adus subiectele de la teza, sa vad cam pe ce s-a axat domnul de mate la teza, iar eu am avut o nelamurire cu doua probleme.
1. Fie M si N mijloacele segmentelor AB si AC ale unui triunghi cu lungimea laturii BC de 15 cm. Sa se calculeze lungimea segmentului MN din triunghiul ABC.
2. Fie un triunghi ABC cu AB = 4, 2 cm si AC = 6, 3 cm si punctele D e (AB) ( apartine lui (AB), E e (AC) (apartine lui AC). Stabiliti daca DE paralel cu BC, stiind ca AD = 6 mm si AE = 9 mm.

Astea sunt singurele probleme care m-au pus in dificultate. Daca mi-ati putea explica rezolvarea lor, chiar si a uneia, v-as fi recunoscatoare.
Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| Dyanna13 a răspuns:

Deci :
la 1 vine asa : MN linie mijlocie => este paralela cu baza (BC) si reprezinta jumatate din ea.

la 2 vine asa : folosesti teorema lui Thales, si daca de exemplu AD *supra* DB = EC *supra* EA... (sau in genul asta, dar cum iei intr-o parte iei si din cealalta.) Si le iei in asa fel incat sa stii lungimile lor, si calculezi. Daca ce iti da in stanga e egal cu ce iti da in dreapta, atunci sunt Paralele. Daca nu, nu.
Funda? M-am chinuit sa scriu laughing -.-

1 răspuns:
| AntoniaAndreea a răspuns:

Teorema lui Pitagora