| Ghimpele a întrebat:

Niste specii pe cale de disparitie va rog?

3 răspunsuri:
| Esial a răspuns:

Oamenii cu bun-simt.

| VladTheKoala a răspuns:

Buna!
Astazi, se cunosc 5220 de specii care sunt pe cale de disparitie. Dintre acestea, 2754 sunt animale, 2464 sunt plante, o specie este fung (drojdiile, mucegaiurile, ciupercile parazite, ciupercile cu palarie, lichenii) (Cladonia perforata) si o specie este protista (protozoare sau alge) (Sargassum setifolium).
O sa iti dau niste exemple de specii de animale pe cale de disparitie, pentru ca de obicei de ele se vorbeste. Daca doresti si specii de plante pe cale de disparitie, da-mi un mesaj privat.
Exemple de specii de animale pe cale de disparitie: pinguinul african, cainele salbatic african, elefantul asiatic, balena albastra, bonobo, urangutanul de Borneo, cimpanzeul comun, dhole-ul, gorila estica de campie, lupul ethiopian, iepurele assam, vidra gigant, panda giant, broasca Goliath, broasca testoasa verde de mare, zebra lui Grevy, macaul zambila, cocorul japonez, macaul lui Lear, tapirul malayan, markhorul, leopardul persan, maimuta cu trompa, hipopotamul porc, gasca cu sanul rosu, girafa lui Rothschild, leopardul zapezilor, leul de mare al lui Steller, tangul maro, takhiul, tigrul, fazanul vietnamez, iepurele de vulcan si bivolul de apa salbatic.
O zi buna si mult succes!