| TeoFcog a întrebat:

Nu am inteles un exercitiu la scoala, as vrea sa mi-l explicati.
Determinati cel mai mare numar natural care are 6 divizori.stiu ca este o formula dar nu stiu care si nu stiu sa lucrez cu ea. funda

1 răspuns:
| Matei_Romeo_1985 a răspuns:

Divizorii sunt numere prime. Primele 6 numere prime sunt: 2, 3, 5, 7, 11, 13. Deci cel mai mic numar natural cu 6 divizori este 2*3*5*7*11*13=30030
Nu exista "cel mai mare numar natural" - acela este infinitul.