| RAY a întrebat:

Nu am invatat engleza niciodata cumva s-a imprimat in minte prin filme,seriale, documentare si inteleg cam tot la ce ma uit, problema e cand citesc ceva in engleza parca nu are sens engleza aia de ce? nu o vorbesc deloc

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca nu ai vazut cum este scrisa, ci ai auzit-o doar pronuntata. Din cauza asta este greu sa faci legatura intre cuvantul scris si felul in care este pronuntat, pentru a afla ce cuvant este.
Eu am aceeasi problema cu spaniola.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Si eu cunosc spaniola din telenovele cand eram mic obligat de soramea dar faza e ca parca nu are sens si la pronuntare nu pot pronunta cuvantl ala asa prin scris, faza cu engleza e ca n-am facut nici un curs, nici la scoala n-am invatat deloc, nu stiu cum s-a prins de mine chiar nu stiu, acuma am probleme norvergiana nu se prinde mine desi cunosc engleza, germana, poate stiu deja prea multe cuvinte de aia?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nici eu nu am curs de spaniola, insa diferenta dintre spaniola si engleza este ca spaniola este o limba romanica, in timp ce engleza este germanica. Nu vor reactiona la fel, poate spaniola o prinzi mai usor, dar pe amandoua le poti invata de la televizor.
Probabil pentru ca norvegiana este foarte grea, comparativ cu celalalte limbi germanice.

4 răspunsuri:
| Cristinica95 a răspuns:

Incearca sa cauti niste cursuri pe internet..si de acolo o sa intelegi mai bine. Sau daca nu trimite un mesaj.Te pot ajuta

| RAY explică (pentru Cristinica95):

Nu vreau sa incep vreun curs de engleza pentru ca o inteleg, eu doar eram curios atata tot