| PupsikXenna a întrebat:

Nu gasesc parabola despre floarea adevarata. Daca puteti trimitetimi un link sau parabola.Cel mai bun raspuns primeste funda cu siguranta

Răspuns Câştigător
| Dodgge a răspuns:

Regina din Saba, cand a primit vizita lui Solomon, cu care se intrecea in intelepciune, i-a pus un soi de ghicitoare. L-a dus intr-o incapere a palatului unde mesteri iscusiti umplusera totul cu flori artificiale. Parea o pajiste minunata, unde felurite flori, care de care mai parfumate si mai colorate, se leganau usurel, clatinate de o briza tainica.

- Iata ghicitoarea mea, a spus regina. Una dintre aceste flori, doar una, este adevarata. Mi-o poti arata?

Solomon a privit cu bagare de seama in jur. Si-a ascutit toate simturile, si-a pus la incercare toata intelepciunea si puterea gandului. N-a putut ghici care era floarea adevarata. Cum asudase din belsug, i-a spus reginei din Saba:

- Caldura din aceasta incapere este neobisnuita. Poti sa-i ceri unuia din servitori sa deschida o fereastra?

Regina a poruncit sa deschida o fereastra.

- Iata floarea cea adevarata, a spus regele dupa o clipa.

Nu avea cum sa se insele. O albina, intrata pe fereastra, se asezare pe singura floare adevarata.