| DracoStain00 a întrebat:

Nu invat repede.Ce sa fac daca invat de la 9:00 pana la 13:00 doar la o materie.Cum sa invat mai repede? Sunt clasa a-X-a la filologie si nu stiu la ce facultate sa dau? Academia de politie sau medicina.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cred că, deocamdată, țintești prea sus.
Învață mai întîi cum se învață și apoi să te gîndești la facultate.
Dacă ești la filologie de ce nu știi să scrii românește? Nu știi unde să pui semnele de întrebare, virgulele.
Corect este „Sunt „în" clasa a X-a".
Dacă ajungi la poliție și nu vei ști să întocmești un proces verbal de contravenție sau un raport față de superiori, nu te mai țin ăia în cadre.
S-a mai deșteptat lumea și pe la Poliție. Nu crezi?

| Sn4k3 a răspuns:

Probabil ca inveti mecanic si ca vrei sa stii fiecare cuvant din lectie daca inveti atat. Ar trebui sa citesti lectia de la materia respectiva de vreo 2 ori si sa repeti sa vezi ce ai retinut, daca nu ai retinut prea multe, asta e, poti incerca sa iei niste pastile care ajuta in astfel de cazuri, care te fac sa fii mai concetrat.