| Nimeni91 a întrebat:

Nu ma vad facand o anume facultate, nu stiu ce pot face, deoarece parca nu ma atrage niciun domeniu in mod special.
Tin sa mentionez ca am 17 ani,sunt la un profil de filologie, am note mari si invat mai mult de nevoie la mare parte din materii. Sunt o persoana introvertita si mereu cand incerc sa ma gandesc la viitor mereu pun in fata esecul, ce s-ar putea intampla mai rau daca fac ceva anume. Nu ma gandesc neaparat la bani si vreau sa ma regasesc pe mine in ceea ce fac, sa ma simt bine.
Insa mie imi place doar sa citesc, imi place engleza cu tot ce tine de gramatica si cam atat. As vrea sa stiu daca si voi aveti astfel de momente, deoarece pe mine nu ma poate indruma nimeni, intrucat parintii mei nu sunt atat de apropiati de mine, eu am fost crescuta de bunica mea

Răspuns Apreciat de Editori
| JulyDreams a răspuns:

Sunt multi care fac facultate. Care e alternativa? Daca parintii n-au o afacere la care sa lucrezi, fara facultate ajungi sa ai o meserie de om necalificat, culegator, ingrijitor, vanzator, maturator.
Daca zici ca iti place sa citesti si engleza, poate te-ar atrage meseria de profesor sau translator. Daca esti mai apropiata de vreun prof intreaba-l cum e sa fii profesor. Unii profi de engleza mai lucreaza si ca translator, asa ca poti intreba si despre meseria asta. Mai sunt organizatii de voluntariat, unde poti ajuta copiii la teme, la romana, engleza si asa vezi daca ti-ar placea ca profesor.
Mai ai timp sa te hotarasti ce-ti place, pana termini liceul. Poti descoperi vocatia si in timpul studentiei. Unii renunta la facultate si se inscriu la alta sau fac doua.
In ziua de azi sunt multi care fac facultate fara sa fie atrasi de domeniu. Ajung sa aiba un job de birou oarecare in vreo corporatie. Nu e prea stralucit, dar isi asigura un trai cat de cat decent.

2 răspunsuri:
| iamprettybored a răspuns:

Te înțeleg perfect! Și eu trec printr-o situație asemănătoare. Nu dispera! Totul va fi bine. Și dacă o iei pe o cale și îți dai seama ca nu e pentru tine, nu e mare lucru. Te poți întoarce, poți face altceva. Nu e un capăt de lume.
Caută facultăți, de exemplu pe opțiuni.ro și vezi ce ți s-ar potrivi. Dacă îți place engleza ai putea sa mergi la Litere sau la o alta facultate în limba engleza (sau studii europene, economie, turism etc). Dar nu e obligatoriu. Sunt multe opțiuni, trebuie doar sa cauți și sa îți faci o lista cu facultățile la care crezi ca te-ai descurca (și ți-ar și plăcea). Dacă se intră cu dosar îl poți depune la mai multe facultăți. Multă baftă!

| gabriela2201 a răspuns:

O meserie sigura peste tot in lume, cu timp si bani putini este cea de asistent medical.tu vorbesti engleza, poti face in tara facultatea, apoi emigrezi in UK.Am cunoscut romani ce castiga intre 17-25 lire/ora, si cum lira e cam 5.7, poti face calculul ca merita. ca translator nu ai mereu de munca, e mare concurenta si esti platit doar pe cat traduci, nu pe 8-10 ore cat stai la birou.

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

O sa vezi in viata, odata cu varsta ca banii sunt foarte importanti, trebuie sa-ti acoperi facturile, traiul zilnic si sa-ti creezi un viitor. Dupa niste ani nu o sa-ti mai convina tie sa lucrezi pe putin, asa ca mai bine te asiguri de acum, ca sa nu ai ce sa-ti reprosezi mai tarziu. Eu sunt economista de 9 ani, am lucrat ani de zile sub presiune in banca, acum a venit criza asta si nu prea mai e de munca, mai mult stau pe acasa, dar sunt anul 1 la asistente medicale,