| anonim_4396 a întrebat:

Nu's in stare sa iau bacu.Am pierdut vremea la liceu degeaba (am fost 15 elevi in clasa din care eu eram printre cei care mai veneau, cam 3-4 restul veneau la final de an sa-si incheie mediile), am 21 de ani acum.Profesorii ne-au interzis sa dam bac-ul sa nu se faca de rusine cu noi si spuneau ca oricum nu-l luam pentru ce? Ei problema e ca n-am nici o treaba cu matematica (adica habar n-am nimic din clasa a 7a incoa), la romana as putea invata mecanic deci sunt o cauza pierduta.mi-ar trebui 4-5 ani intens sa recuperez pentru ca stiu ca nu ma duce capul (asa mi gandirea)

11 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Daca erai ruda cu Duicu, nu iti mai faceai probleme de genu'.

| AnonimaOk a răspuns:

Sunt foarte multe materiale chiar online. Iti pot trimite si eu din ce mai am. De trecut nu e greu. Sa iei note mai mari poate e greu.
Spune-mi la ce obiecte ai bac, da-mi un email prin mesaj si te ajut cat pot. Daca vrei sa treci, adica avand note de 6-7, nu ai nevoie de ANI. Ai nevoie de ambitie si nu, nu de bani sau meditatori. Trebuie sa muncesti. Daca iei totul de la zero eu zic ca ai timp in cateva luni. La romana se poate trece si prin simpla abordare a subiectului 3 cu eseul si lucru mai binisor la primele 2. Cand ai bac? In toamna sau?
Daca nu merge sa imi trimiti mesaj, comenteaza acest raspuns. Te ajut cu cea mai mare placere. Inteleg situatia incomoda, dar nu pot intelege delasarea sau ideea de a te lasa batut. Sunt atatia oameni care te sustin si care nu merita sa fie dezamagiti, de la profesori si prieteni pana la parinti sau alte rude.

| T0T a răspuns:

Fă-te miner dacă nu te duce capul.

| RainmakerX a răspuns:

Daca ai bani atunci te poti duce la meditatii, daca nu atunci te angajezi undeva (pe bani putini intrucat nu ai bacul luat) si iti platesti "studiile/meditatiile". Altceva nu stiu ce poti sa faci.Cu niste profesori buni si cu multa determinare ai putea sa recuperezi intr-un an. Este parerea mea! Bafta!

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru RainmakerX):

Daca te angajezi iti mai si arde de bac laughing.

| RainmakerX a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Pai ai avut chef de BAC pana acum? Nu il asteptai doar asa ca "sa treaca mai repede?" Nu trebuie sa ai chef, daca vrei sa treci la urmatorul nivel in viata atunci faci tot ce poti daca vrei sa ramai asa atunci nu este treaba noastra ce faci cu viata ta.

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru RainmakerX):

Tocmai asta e problema de fapt pe nimeni nu intereseaza nimic, asa spun si cei din guvern, asa spun toti.60% au promovat BAC-ul, din care toti vor sa plece pe dincolo sa faca o facultate? toti acei 60% vor deveni directori? sa fim realisti, niciun tanar nu vrea sa ajunga la sapa, toti vor sa fie directori, medici, intr-adevar din cei 60% care au luat bac-ul acei cativa 5 poate 10% care parintii sunt plecati prin strainatate sau au bani DA, vor reusi sa ajunga unde vor altfel esti UN NIMENI. Poate gandesc eu prost dar peste 40-50 de ani sunt sigur ca multi vor trai doar pe la cantina saracilor.Sunt multi in situatia mea, si vad asta, vad ca nu ne ajuta nimeni, singuri nu e ajutam pentru ca ne lovim de o problema BANUL.Asa gandesc eu, acuma nu stiu daca am eu o problema dar privesc spre viitor si nu vad totul ROZ

| Aasdfghj a răspuns:

Fa meditatii. Nici eu nu stiam nimic la mate dar am reusit pana la urma. De un 5 tot trebuie sa scoti. Inveti mai mult pentru romana si cealalta materie si o sa vezi ca o sa il iei.

| Mayar a răspuns:

Parintii tau ce mosu au pazit?!

| Basthet a răspuns:

Bună! După cum gândești, eu zic că ești în stare să-l iei! Ia niște meditații la matematica și pune-te cu burta pe carte la celelalte și la anul îl iei. Caută pe net "cum sa inveti - pentru elevi si studenti" si vei gasi acolo sfaturi foarte bune de invatare temeinică.
Succes!

| Tollo a răspuns:

Pe buna dreptate v-au interzis sa intrati in bac... pierdeti timpu' la ore si mai aveti si asteptari....eu am fost singurul din clasa mea care mai invata ceva si acum am media 8 la bac, daca renunti la prostii se poate.
Si nu dureaza 4-5 ani daca dai de un prof. bun 4-5 luni ajung