| Whateverrr a întrebat:

O celula eucariota contine un singur cromozom, sau cate un reprezentant din fiecare tip de cromozom?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Daca vorbim de cariotipul uman normal, sunt 23 de perechi a cate 46 de cromozomi, insa celula eucariota nu cuprinde numai celula umana ca sa aiba un numar fix de comozomi.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Temele le faci tu, nu pe TPU.Tu esti la scoală nu noi.

| LPCTSTR a răspuns:

Nucleul unei celule eucariote poate contine mai multi cromozomi, nu numai unul.
Nu inteleg la ce te referi prin "sau cate un reprezentant din fiecare tip de cromozom", modelul semiconservativ functioneaza prin dublarea in egala masura a informatiei genetice pentru cele doua celule-fiice.

| Whateverrr explică (pentru LPCTSTR):

Adica toti cei 23 sau 46

| LPCTSTR a răspuns (pentru Whateverrr):

Daca vorbim de cariotipul uman normal, sunt 23 de perechi a cate 46 de cromozomi, insa celula eucariota nu cuprinde numai celula umana ca sa aiba un numar fix de comozomi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gametii contin 23 de cromozomi.Restul celulelor(diploide) contin 46.