| anonim_4396 a întrebat:

O facultate la ora actuală în Romania care terminată îți oferă un loc de muncă sigur? Oare există? Ma îndoiesc.De exemplu, un verișor de-al meu a terminat poli și ase-ul și tot nu și-a găsit loc de muncă până acum.Sunt sute de astfel de exemple,șomeri cu diplomă de bacalaureat, 2-3 facultăți absolvite la zi,oameni care chiar au învățat,nu au trecut prin facultăți ca lebăda prin apă. Stai și te întrebi - Toate astea, pentru CE? Nu te scârbește sistemul ăsta de cacao din Romania?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca nu exista, fiindca este nevoie sa fie concurenta pe piata muncii, sa-si gaseasca de lucru cei buni, competenti, dornici de munca. In Bucuresti, de exemplu, practic nu exista someri in afara de cei care nu vor sa munceasca sau au pretentii mai mari decat puterile. Cand esti proaspat absolvent, iti iei un job mai greu si mai prost platit, pentru inceput (putini au noroc ca primul job sa fie cel dorit). Sa stii ca sistemul asta este in toate tarile dezvoltate: nimeni nu iti garanteaza loc de munca, trebuie sa lupti pentru el. Astfel oamenii isi pretuiesc locul de munca si sunt dornici sa faca performanta.

| WeaponGirl a răspuns:

Mă scarbește maxim, mai ales că anul acesta termin și eu facultatea (drept, la zi) și toate locurile de muncă sunt vandute deja, iar restul sunt ocupate de niște inculți ce și-au cumpărat diplomele și nu au stat ca și mine 12 ore pe zi la bibliotecă pentru a-și lua examenele, dar asta e, trăim într-o perioadă în care banul vorbește, degeaba avem noi 3 facultăți la zi terminate și suntem urmașii lui Einstein dacă nu avem bani să nu cumpărăm un loc în socetate. Dar eu nu am să mă las, am să lupt cu sistemul pană în panzele albe, nu am făcut o facultate așa grea și nu mi-am mancat atația ani din viața de pomană!

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti bun si stii sa iti gasesti singur drumul in viata atunci ve reusi, daca nu poti sa termini si 50 facultati si nu o sa iti gasesti loc de munca. Daca ai diplomele si stai sa iti pice mura in gura un loc de munca nu ai sa faci absolut nimica in viata.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie sa dovedesti ca esti bun! Ca-ti poti depasi limitele! Si daca vrei cu adevarat, poti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, asta e situatia. Insa numarul de facultati absolvite si mediile obtinute reprezinta in majoritatea cazurilor ceva absolut irelevant sau insuficient. Putine sunt firmele/fabricile/companiile/institutiile care cauta DOAR niste absolventi de facultati cu medii decente.
Ce faci in facultate si ce experienta ti se cere la angajare, te determina imediat sa te gandesti de ce-ai mai facut facultate!?
Asta e situatia in Romania. Nu ca alte tari ar avea doar un sistem de invatamant mai eficient, dar au si locuri de munca! Stai sa vedem ce vor face Copy-Paste si papusa Chucky laughing pentru ca sanchi Chiorul si cu cei din clanul lui de la bordul navei ar fi masacrat Romania pana acum din punctul asta de vedere.