| SoP222 a întrebat:

O intrebare legata de Evaluarea Nationala. La Subiectul II, ex 6, e buna propozitia : Evaluarea Nationala a fost realizata cum trebuie. E bine?

2 răspunsuri:
| LittleMinnie a răspuns:

Nu cred ca e bine ..in principala trebuie sa fie un predicat nominal incomplet si la tine e la diateza pasiva.Era bine daca ziceai : Evaluarea Nationala a fost cum trebuie. unde a fost este predicat nominal incomplet. happy

| ascovit a răspuns:

Din cate tin eu minte la subiectul II, ex 6 trebuia sa iti iasa o predicativa. Verificand subordonata ta prin metoda contragerii tie iti iese: " Evaluare Nationala a fost realizata corespunzator. " Iti iese complement circumstantial de mod, deci tie in loc sa iti iasa predicativa ti-a iesit o modala. In plus, aveai nevoie de un predicat nominal incomplet/insuficient, nu de verb la diateza pasiva pentru o predicativawinking