| catalord a întrebat:

O intrebare pentru cei care stiu istorie.

cine a fost prima finta in spatiu si din ce tara era?

Răspuns Câştigător
| Reny a răspuns:

Catelusa Laika din Rusia.
fundita?

16 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Se numea catelusa Laika si a fost transportata in spatiu pe 3 noiembrie 1957 ...si era din Rusia!

| georgesur a răspuns:

In 1957, in Sputnik 2, a fost introdusa catelusa Laika.Ea a fost prima fiinta vie de pe Pamint care a calatorit prin spatiul cosmic. Era „rusoaica"!

| cristianorudi7 a răspuns:

In viata mea nu am auzit sau vazut despre laika. e prima oaRA

| cristianorudi7 a răspuns:

Ms de ajutor

| Scherimuvi a răspuns:

Primul om in spatiu a fost
Iuri Gagarin din Moscova
el a yburat in spatiu in 12 aprilie 1961,

| DiamondEyes a răspuns:

Prima fiinta- Laika, Rusia

Primul om-Iuri Alekseievici Gagarin, Rusia

| Individul_7822 a răspuns:

Iuri Gagarin a fost primul om care a calatorit in spatiu pe 12 aprilie 1961. Era sovietic. Funda?

| Graphee a răspuns:

Bună catalord,
Prima fiinţă care a fost în spaţiu este căţeluşa Laika, din câte ştiu era din Rusia.

Baftă!

| lipitoOarea a răspuns:

Prima fiinta trimisa in spatiu a fost o catelusa, Laika. Ea a fost trimisa de catre Rusia. Din nefericire nu a rezistat experimentului si a murit.

| Chiuaua a răspuns:

Cred ca era catelusa Laika si era din Rusia.

| DownAnima a răspuns:

Iuri Alekseevici Gagarin (uniunea sovietica /Rusia )

| DownAnima a răspuns:

App vezi ca n-a fost Reny prima alt cineva merita fundita da. acum fiecare cu inteligenta lui...

| fedot a răspuns:

Primul a fost Iurie Gagarin
iar prima Valentina telescova ambii din Uniunea Sovietica.

| Whisper_7948 a răspuns:

In 1956 Iven Kincheloe – din U.S

| vladutdobos a răspuns:

A fost catelusa LAIKA care este de origine rusa.

| catalord explică:

Imi pare rau dar majoritatea ati stiut raspunsul o sa ii dau fuprimului raspuns sorry