| anonim_4396 a întrebat:

O persoana autista poate deveni profesoara?

1 răspuns:
| Cat a răspuns:

Buna!

Exista mai multe tulburari in spectrul autist, iar gravitatea autismului variaza de la usor la sever. Aceasta gravitate se coreleaza cu nivelul de inteligenta (unii se confrunta cu dificultati profunde de invatare, pe cand altii au un nivel normal de inteligenta sau sunt clasificati ca fiind supradotati).

Autistii isi petrec viata gestionand pe cat posibil tulburari biologice, psihologice si comportamentale, astfel ca stilul lor de predare nu cred ca s-ar apropia de ceea ce e considerat acum ca standard.

Personal, nu exclud posibilitatea ca cineva care are autism, dar este functional in societate, sa ajunga profesor si sa aiba o cariera comparabila din punct de vedere a rezultatelor statistice cu cea a unui neurotipic. Desigur, e nevoie de multa munca, dorinta si terapie pentru a se ajunge la asa ceva.