| lya18 a întrebat:

O sa plec la facultate in alt oras.
1.Nu stiu ce sa aleg camin sau chirie? Ce ziceti?

2. Cam de ce o sa am nevoie neaparat acolo?happy

8 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

E cam tarziu sa te hotarasti acum, nu crezi? Eu iti recomand sa inchiriezi un apartament si sa iti cauti o colega cu care sa stai. Veti avea fiecare camera ei, vei putea invata in liniste si daca ai noroc sa te intelegi cu tipa respectiva va veti simti foarte bine.
La camin e mai ieftin, insa si conditiile nu sunt cele mai grozave.Am o verisoara care a stat la camin toata perioada facultatii, iar acum cand lucreaza a putut in sfarsit sa se mute cu chirie si e extrem de multumita.
Daca te muti cu chirie intr-un apartament s-ar putea ca acesta sa fie gol, iar tu sa iti aduci mobila, insa merita aceasta investitie daca vei vrea sa stai toata facultatea acolo.

In concluzie, eu iti recomand sa stai cu chirie: chiar daca e mai scump, vei fi mai fericita cand vei sta intr-un mediu primitor, cald si curat.

Multa bafta!

| costyn162 a răspuns:

Depinde de posibilitati si de ceea ce vrei. La camin este mult mai ieftin si poti socializa mai bine cu ceilalti(astea sunt partile bune) insa este galagie, nu prea poti invata iar conditiile nu sunt cine stie ce.
In chirie e mai liniste, probabil mai mult spatiu, ce-i drept mai scump.
Sunt in aceeasi situatie; in octombrie o sa plec la Bucuresti la facultate si am ales caminul (daca voi intra)

| Crisy1999 a răspuns:

Alege chirie! Nu stii cu ce drogata te intalnesti si iti ascund pliculete printre haine. Pe bune alege chirie e mult mai sigura pentru ca in camin la facultate nu sun reguli ce sa-ti interzica chestii. Numai in caminele de la scoli ai interdictii si alte ale.

| guardian18angel a răspuns:

1. Trebuie sa-ti cunosti bugetul. Daca banii nu prea sunt asa o problema, sugerez sa alegi o chirie. Ai mai multa intimitate, posibilitate la un pc personal, doar al tau, nimeni nu umbla cu lucrurile tale, si tu alegi apartamentul, camera, toate astea.
Daca nu, atunci apeleaza la camin care e mult mai ieftin, dar e foarte posibil sa fi cu 1 sau mai multe persoane in camera, vei fi deranjata de party-uri (daca nu-ti plac asa mult), poate vor umbla cu lucrurile tale (cum tot aud) si toate astea. Depinde cat de deschisa esti, banuiesc.

2. Tu stii mai bine de ce ai nevoie big grin... gen, haine, mancare, si un loc in care sa te odihnesti. Calculator ar trebui sa ai la facultate, eventual la viitori prieteni, pentru studii, referate, proiecte. Gandeste-te happy

Si succes!

P.S. Eu am ales chiria, de atatia ani. N-as fi mers la camin :p nu sunt genul care s-ar simti linistit.

| vanessa12345 a răspuns:

Si eu voi pleca in alt oras la facultate la Cluj-Napoca.Eu una voi sta cu prietena mea in csirie la un apartament.M-i se pare mai comod si mai linistit, e un loc doar al tau daca il platesti bineinteles, iti poti alege apartamentull si camera, iti poti pune lucrurilr unde vrei si daca esti singura nu trebuie sa imparti locul, vei avea intr-un fel propria locuinta.

| BlackAngel97 a răspuns:

De ce sa platesti chirie cand poti sta la camin si sa platesti mai putin? Eu cred ca e mai bine la camin dar vezi tu ce faci.

| ZambestePitikaTeIubeste a răspuns:

Eu zic cu chirie pentru ca acolo nu stai cu alte fete poti invata in liniste

| VelicuCostin10 a răspuns:

1. Zic sa-ti iei camin ca sa nu risti cu proprietar binenteles daca ai bani si zic sa nu iti faci pre mult de cap si sa te angajezi repede.