| 마리아 a întrebat:

O sa repostez intrebarea (aparent, nu a fost destul de clara exprimarea mea).
Pentru umanisti, la bacalaureat, in afara de:

- operele lirice "tema si viziunea...";

- operele epice: l "tema si viziunea..."
ll "caracterizarea personajului"
lll "relatia dintre doua personaje"
mai pot sa fie si alte subiecte la eseul de tip lll? (din nou, subliniez, pentru cei care apartin filierei umaniste)

P.S. - pentru cei care "au ochi de vazut", dar nu ii folosesc prea bine: vreau sa aflu strict daca mai pot sa prind si alte tipuri de eseu la subiectul lll. Atat. Nu vreau sa-mi faceti voi eseurile. Pot sa o fac si singura. In cazul in care nu aveti nimic valoros de spus...stiti, mai bine ramaneti filosofi.
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| thewomaninwhite a răspuns:

Ar putea sa cada si sa dovedesti ca opera apartine unui anumit curent literar sau sa demonstrezi ca este de exemplu nuvela psihologica, roman balzacian etc. Si eu tot umanista sunt!

| 마리아 explică (pentru thewomaninwhite):

Multumesc pentru raspuns!

| thewomaninwhite a răspuns (pentru 마리아):

Cu placere!

| HikariAi a răspuns:

In primul rand nu-mi sari in cap, incerc sa-ti dau niste sfaturi, daca intelegi bine daca nu tot bine. Ideea e urmatoare, eu n-am fost la profil uman insa m-am uitat pe net si subiectele sunt un pic diferite si nu stiu daca ai observat (trebuia sa fi dat si tu acea simulare) la subiectul 3 de la simulare de la profil uman s-a dat sa creezi un eseu in care sa prezinti tema si viziunea despre lume intr-un text poetic studiat apartinand lui Tudor Arghezi si de aici iti poti da singura seama ca in mod clar subiectul 3 nu va fi doar despre "relatia dintre doua personaje" ci vor fi si alte subiecte. Si ceea ce iti recomand eu e sa nu postezi aici asa ceva pentru ca nu o sa ai tocmai un raspuns clar si cel mai bine e sa-ti suni sau sa vorbesti cu prefesorul tau de limba romana si sa-ti spuna ce sa inveti pentru subiectul 3 si ce se poate da la subiectul 3. Bafta!