| Losnams a întrebat:

Oare are rost sa ma duc pe profilul stiinte ale naturii daca nu vreau sa merg la medicina? Adica nu ma atrage deloc medicina. Oare sa incerc mate info daca nu vreau medicina?

5 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

De la științele naturii nu ajungi doar la umf neapărat. Eu am terminat științe ale naturii și da, am dat în domeniul ăsta. Dar am foarte mulți colegi care s-au dus la info, la AC, la arhitectură, la matematică și chiar și la litere.
În afară de faptul că se face mult mai puțină informatică decât la mate-info, mi se pare că științe ale naturii este cea mai "largă" specializare. Faci de toate, faci și materii umaniste și faci și mate, bio, chimie, fizică. Adică niciun coleg care și-a ales una din facultățile menționate nu a întâmpinat probleme.
Ideea cum că de la științe ale naturii ieși doar medic e eronată. Ce-i drept e un profil foarte util dacă vrei să dai la medicină. Dar nu e o regulă, e doar un caz particular. Eu recomand cu căldură acest profil chiar dacă nu vrei să devii medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa-ti alegi profilul in functie de talentul si abilitatile tale native!
Nu are sens sa te duci pe medicina daca nu-ti place medicina si nu ai nici o inclinatie pentru a asculta si trata oamenii.
De la stiinte ale naturii la informatica este o cale de la cer la pamant. Chiar stii ce vrei?
Cat de bun esti la matematica? Le ai cu stiintele exacte si cu logica?

| sierra1 a răspuns:

Dă un test aici și vezi ce ți se potrivește:
http://tests.dreamfoundation.eu/career-test/page1?locale=ro

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi mai bine sa te decizi ce vrei si sa iti alegi profilul in functie de aceasta decizie.

| SkyWaves a răspuns:

Ei bine nu te duce la mate info orice ar fii.Ai foarte mult de invatat.Pur si simplu iti vine somn in ora si ai de invatat cel putin 6 pagini de caied studențesc.