| AndreiRadu5557 a întrebat:

Observ ca eruditia a ajuns la un nivel foarte jos, oamenii nu sunt axati pe cultura, citit, sport, dezvoltare personala ci raman in bula lor si asa ajung sa se rateze, ma uit la politicieni care nu sunt nici la o unghie de a lui Alexandru Marghiloman, Nicolae Iorga, Bratianu, Carol 1 sau Alexandru Ioan Cuza, toti au cap de borcan si sunt mai prosti ca gardul, fata lui Ciolacu spune totul despre nivelul mediocru la care a ajuns clasa politică, ce vreau sa spun este ca nu putem avea viata lunga ca neam daca nu revenim la valorile fundamentale care au ridicat România in anii de dinaintea Ww1 si Ww2, imi pare rau sa spun dar cu manele si trap in topul preferintelor muzicale ne meritam soarta

1 răspuns:
| mODIN a răspuns:

Te contrazic la partea in care susti ca au existat niste valori fundamentale pe care le respectau oamenii in trecut. Citeste ce scria Titu Maiorescu despre societatea romana in care a trait, era exact la acelasi nivel de mediocritate si lipsa de cultura dintotdeauna.

De asemenea, ce treaba au preferintele muzicale cu restul discutiei? Nu sunt fan manele sau trap, dar nici nu sunt de acord cu ideea ca gusturile "rafinate" in muzica au vreun impact asupra a ceva anume. Uita-te ce se da la radio in alte tari: muzica pop comerciala, trap in exact acelasi stil, muzica de dans repetitiva, etc. Si totusi, pare sa aiba vreun impact asta asupra ceva?