| BeT a întrebat:

Observ ca foarte multi tineri sint"revoltati"impotriva orei de indoctrinare"religia". Sint de acord cu acesti tineri si spun si de ce:Inainte de a"spala"creierul unui copil sau tinar trebuie sa il pregatesti din toate punctele; exworrieda incerci sa ii explici ce este Viata! Cum sa se comporte in societate, Ce este sexul si urmarile lui, Unde am gresit noi si parintii nostri, etc.etc.iar la urma sa incerci sa-i dai o explicatie despre Creatorul Divin! Biserica a pierdut teren in ultimi 60 de ani iar acum incearca sa reinvie, si sa nu mergem prea departe:Ce sa invete tineri de la popi, sa fure si sa violeze copiiii? Faptele vorbesc in viata nu vorbele"desarte". Voi ce parere aveti, cum ar trebui sa educam noua generatie?

Răspuns Câştigător
| spiridus a răspuns:

Ce sa afle mai mult despre religie? Ca se bazeaza pe basmele scrise de niste evrei crescatori de oi de acum mai bine de 2000 de ani? Daca vrei sa afli mai multe adevaruri despre ceea ce se ascunde in spatele religiei, citeste pe http://forum-anti-christi.forumers.ro/. Ai sa gasesti multe lucruri interesante, din care vei intelege, cum, cine si de ce a creat religia!

9 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Problema nu este ca indoctrinarea se face prin religie, ci cum anume sa o predai? Daca ai de exemplu un musulman in clasa, el de ce sa invete ortodoxia?

Cred ca ar trebui mai multe cursuri optionale care dezvolta competente, abilitati si elevii sa si le aleaga. Religia poate fi unul, insa copilul ar trebui sa aleaga.

Sincer, daca as avea copil, as prefera sa faca ceva mai mult sport decat religie asta pentru ca, in viziunea personala religia nu este egala cu moralitatea. Dar daca ar opta pentru religie nu as sta in calea sa.

| LuS[z] a răspuns:

Majoritatea nici nu stiu ce vorbesc! zic si ei asa ca au auzit la celalalt si li se pare ok.Educatia fara religie nu se poate trebuie ca sa afle Despre Mantuitor Apostolii si lucrurile mai importante pentru ca astfel sa isi dea seama ce se intampla si sa incerce sa inteleaga mersul lucurilor in viata

| cornculapte a răspuns:

Mai, eu nu-s foarte credincioasa. Adica mai am un pic si-s atee. Recunosc ca uneori nu pot s-o spun cu voce tare pentru ca-s inconjurata de credinciosi si bisericosi, dar daca ma intrebi n-o sa neg. Adevarul e ca religia e destul de plictisitoare si omul nu pune botul la ceva neinteresant. Plus ca na, daca crezi, crezi, iar daca nu, nici orele de religie nu te intorc din drum. Depinde si de fiecare persoana. Ca sunt tineri neseriosi care nici macar nu asculta, ce sa mai si creada... Degeaba, daca ceva nu face parte din aria lor de interes, nu-i poti forta.
Eu sunt de parere ca intreg sistemul de invatamant ar trebui schimbat. Sperante...

| medex3 a răspuns:

Deci e foarte plictisitoare ora de religiewaiting. Vai doamne isi pierd profesorii locul. Daca cred in Dumnezeu sa se duca la manastire si punct.Nu sa imi vina mie in cap stii doamne nu am facut nu stiu ce proiect sau ca nu stiu feiricirele.Totusi la ce imi trebuiesc mie? Inteleg cred in Dumnezeu, ma rog si toate cele. Da nu ma fac preot ca sa stiu eu feiriciriile. Daca vreau sa aflu ceva despre religie ma duc la biserica si punct.

| zanesiprintese a răspuns:

"Popii" inainte de toate sunt oameni, nu le iau apararea ca fura sau violeaza! Cand te casatoresti ei iti spun sa faci copii cu duiumul, de ce? Pentru ca Dumnezeu ce a zis? "Mergeti si inmuliti-va". Si ca sa nu deviez de la intrebarea ta, atat timp cat tu faci parte dintr-o religie, doresti ca si copilul tau sa faca parte din ea(asta daca esti bisericos). Daca esti Crestin (catolic sau ortodox), iti botezi copilul incepand de la varsta de 2 luni(cel putin la ortodocsi). La penticostali, numai dupa varsta de 11 ani, sau chiar mai mult.

| 5000 a răspuns:

Sa incepem cu inceputul. Nu exista nici un fel de creator divin. Am evoluat de la o specia de maimute, din Africa, acum o tona de ani in urma. Get over it!

Acum referitor la orele de religie si religia in sinea ei.

Dupa cum prea bine stiti, Biserica este cea mai mare putere in stat. Biserica poate rasturna guverne de 3 ori mai repede decat o lovitura de stat, pur si simplu pentru ca toooata lumea are o treaba cu biserica, plateste cotizatii la biserica ca altfel idiotii aia nu-ti fac slujba aia ordinara de inmormantare, cununie, botez, etc.

Eu sunt un ateu convins, si nu mi-e rusine sa afirma asta, chiar daca in lumea in care traim ateismul este considerat un act de razvratire si despuiere si toate relele la un loc. Au ajuns sa considere ateismul nu doar ceva diabolic, ci mai grav, desprins de lumea religioasa, IMORAL!

Copiii din ziua de azi au niste mari probleme de personalitate, dunt extrem de libertini (ceea ce nu e rau) dar si extrem de prosti si dependenti de efectul de turma. Toti fac aceleasi porcarii, au aceiasi parere referitoare la scoala (aici nu ii condamn, ce e in Romania, numai scoala nu se poate numi).

Vrem noi sau nu, noua generatie este mult mai avansata din punc de vedere social decat cei cu o leaca de ani, cum se intampla de fapt cu intre orice generatii cu diferente de varsta. Pana si eu, care nu sunt foarte departe de ei, nu ii pot intelege pe majoritatea, pentru simplul fapt ca eu am crescut in perioada in care evolutia tehnologica era doar la inceputuri, acum insa are o viteze de dezvoltare ametitoare, si tinerii o percep si imbratiseaza mult mai usor.

Cum ar trebui sa ii educam, complicata asta, nu-i poti interzice tv-ul sau calculatorul, depinde doar cate televizoare ai in casa (eu am avut unu) si la ce posturi si emisiuni te uti tu ca si parinte. Doar asa ii poti ingradi campul vizual si poti cenzura toata mizeria si prostimea din eter.

Calculatorul nu este inca o catastrofa, aici nu a intrat atat de agresiv prostimea, desi ma tem ca isi face loc incet incet.

Bottom line, aschia nu sare departe de trunci, pentru un copil in dezvoltare, parintele este primul exemplu, si pentru un copil fiecare detaliu conteaza. Grija mare!

Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti educa noua generatie atat timp cat exista TV si internet. Trebuie sa va obisnuiti cu ideea ca la 14 ani nu mai gasiti fete virgine si baieti care sa nu se duca la prostituate... Este o realitate cruda. Degeaba imi educ eu copilul daca el se duce cu prietenii si "trage un cui" dupa care si-o trage cu 2 sau 3 deodata...

Cat despre religie, atat timp cat vezi la TV sau in presa poze cu calugarul porno sau nu stiu ce popa a violat un copil de 6 ani... sa fim seriosi...

| dya a răspuns:

Copii trebuie sa fie si putin credinciosi...si sa afle cat mai multe despre religie.ca doar nu strica nimanui

| casy_5467 a răspuns:

Mie mie se pare ca reliaga este buna dar este totusi ffffoate plictisitoare cred ca ar trebui sa incercatzi sa faceti ora de religie mai creativa:d nu cum este acum