| blablabla055 a întrebat:

Ok stiu ca ar fi trebuit sa am habar de chestia asta dar nu am asa ca necesit putin ajutor; pe planul inclinat descompunerea fortei de greutate se face prin 2 componente: Gt = G * sin(alfa), respectiv Gn = G * cos(alfa). Intrebarea ar fi: care este explicatia matematica pentru care Gt= G * sin si Gn = G * cos... sau si mai bine cum imi dau seama, atunci cand descompun o forta, care este componenta cu sinus si care este cea cu cosinus. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| AndreRaluca a răspuns:

Pai daca stii sa faci desenul, e simplu apoi sa iti dai seama ca Gt= G * sin si Gn = G * cos...eu am tinut minte folosindu-ma de alfabet: "t" este langa "s", deci Gt=G*sin.