| Sarcastique a întrebat:

Okay, deci nu stiu cum sa spun asta. Sunt cam pe fuga. Am maine lucrare la chimie cu tabelele. Nu cel Mendeleev, ci tabele cu masa atomica A, Z, neutroni, protoni si electroni, sarcina invelis, sarcina nucleara, configurarea, grupa si perioada. Cum ce pot scrie la grupa si perioada? Adica, cum o pot afla? Ori nu am inteles, ori nu am fost atenta in clasa. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| andreicaia99 a răspuns:

Deci iei elementul si il pui pe straturi si perioada reprezinta numarul de straturi iar grupa numarul electronilor de pe ultimul strat

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat