| Damian a întrebat:

Optimist sau pesimist, credeti ca perceptia asupra anumitor situati poate influenta destinul?

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Daca crezi in destin, atunci poti sa dormi toata ziua, ca ce-i "scris" aia se va intampla indiferent ce faci. Asta scoate din context liberul arbitru ( alegerile tale ).

Cred ca optimismul si pesimismul influenteaza rezultatul final. Realismul este supraevaluat. Realismul 100% nu exista. Cineva este numit realist atunci cand este doar putin optimist sau pesimist. Fiecare are o alta realitate si un alt sistem de valori.

Optimismul de obicei este bun deoarece majoritatea lumii se subestimeaza si nu trece la actiune. Fiind optimist si mai de actiune, te ajuta sa-ti descoperi potentialul. Daca esti optimist pana la prostie sau naivitate, atunci suporti consecintele. Daca esti pesimist, o sa ratezi multe in viata. Si daca ratezi lucruri in viata, bune, rele, n-o sa castigi experienta si n-o sa inveti din greseli.

Personal, am vazut mult mai multi optimisti reusind in viata decat pesimisti, din motivul scris mai sus, deci dupa parerea mea e mai bine sa fii optimist, dar nu exagerat, sa dai in naivitate.

Parerea mea. Bafta tuturor.

7 răspunsuri:
| LiaLiuta a răspuns:

Buna. Nu iti poate nimic influenta destinul, ca ala este deja scris. Si este mai bine sa fi pesimist pentru ca daca se intampla sa ai parte si de lucruri bune in viata asta o sa fi placut surprins, daca ti se intampla numai chestii rele, macar nu o sa fi dezamagit deoarece esti deja pesimistwinking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, influenteaza. Daca esti pesimist intr-o situatie se poate ca acea problema sa nu se rezolve 99% dar daca esti optimist se poate rezolva intr-un final. Dar trebuie sa fii putin din fiecare:-) ca dupa ti se urca la cap

| roxy_2350 a răspuns:

De obicei sunt pesimista

| Laura_2393 a răspuns:

Realist. Daca esti pesimist nu speri in rezolvare problemelor, crezi ca nu e nimic ce te poate face fericit ai o viata anosta trista; daca esti optimist le vezi pe toate in roz, e mai bine asa e chiar foarte bine cat nu exagerezi. Eu ma consider realista nu vreau sa vad viata nici in negru dar nici in roz ci undeva la mijloc

| Bacemi a răspuns:

Ma caracterizeaza seninatatea abstracta. Orice nefericire as pati, n-as vedea in ea un sfarsit, as fi bucuros gandindu-ma ca e un test. La fel cum si o fericire as sti ca e premergatoare unui esec si nu m-as bucura de ea ca de cine stie ce. Accept atat succesul cat si esecul. Nu sunt nici pesimist, nici optimist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destinul ti-l faci u nu til face nimeni si nici nu e scris undeva dumnezeu ne-a lasat pe pamant sa ne chinuim si sa invatam din greseli. ce ar insemna o lume perfecta si toti sa stim dinainte ceia ce o sa se intample ar fi ceva banal si plictisitor