| adiime a întrebat:

Otomanii sunt tot una cu turcii sau care e diferenta?

Răspuns Câştigător
| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Pe acolo era capitala imperiului, constantinopol mai exact, istambulul de azi.
si noi am fost otomani daca stai sa te gandesti. ce, odata ce te cucereste un imperiu te mai poti numi bulgar, roman, sirian...nu, faci parte din imperiul otoman adica esti otoman.

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Asa se numeau turcii pe vremea Imperiului Otoman, care era condus de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta doar de clasa sociala. Puteau fi si europeni otomani, convertiti la islam, pe timpul imperiului Otoman.
Turcul e turc, pe cand otomanul poate fi turc, tatar, grec, sarb...

| Nick2012 a răspuns:

Sunt la fel, nu e nici o diferenta.

| Geancarla a răspuns:

Termenul de "otomani" este unul vechi folosit in istorie, cand pe atunci exista imperiul otoman, iar turcii sunt cei din ziua de astazi.

| buburuza95 a răspuns:

Otomani=turci