| Laur195 a întrebat:

Parere despre profilul de "mecanica"? Nu un liceu anume, ci profilul in sine...La ce materii se da bac-ul?

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Eu sincer nu te sfatuiesc sa dai acolo, decat daca stii ca liceul este foarte bun. Eu am terminat Mecatronica, are o foarte mare parte mecanica, si nu am prea invatat mare lucru. Bacul se da din romana, mate, si la alegere bio fizica sau chimie. Dar o sa iti fie mult mai greu la un profil tehnic pentru ca de obicei elevii cat si profesorii sunt mai putini interesati. Eu te sfatuiesc sa dai la ceva ce se cauta, daca tot vrei tehnic, gen tehnica de calcul sau desen tehnic, sau management industrial, in domenii din astea tehnice.

| Laur195 explică (pentru Frank51):

Sportiv, ce parere ai? Mie sa fiu sincer imi plac ''fiarele'' mult laughing sa imi petrec timpul prin ele dar vreau si bac-ul luat... Poti recomanda un liceu de mecanica unde chiar se invata in de ajuns sa iei bacul?

| BlackRose03 a răspuns:

Un profil slabut, foarte slabut. Nu cunosc oameni inteligenti care sa fi facut un liceu cu profil... Mecanic.
Ok, sigur sunt, dar nu stiu de ce unul care invata bine si ar lua bacul cu 10 s-ar duce acolo, dar in fine... laughing
Ce parere sa am? Pai la liceele de genul profesorii sunt dezinteresati... Elevii la fel. Nu prea pot sa spun ceva bun despre profilul asta. Dar ii mai ok decat nimic.

| Laur195 explică (pentru BlackRose03):

Mda...In general cei ce se duc la mecanica au o anume placere pentru masini...Si, de ce nu sa iesi si cu diploma de bac din acest profil, cunosc multi care au luat bacul cu media peste 8 la mecanica, daca iti doresti cu adevarat ceva, si ai ambitie, poti lua bacul oriunde. Oricum mersi pentru raspuns, m-a ajutat intr-o oarecare masura laughing

| gggf a răspuns:

Nu am o părere anume, am mulți prieteni care s-au dus la acest profil, iar acum le merge bine, au loc se muncă. Tu doar trebuie să te ții de treabă și să îți placa, oricum părerea mea e că poți reuși să faci ceva în viață urmărind acest profil.Succes!

| Laur195 explică (pentru gggf):

Pai sa stii ca ma pricep cat de cat si acum la masini laughing sau motoare fara vreo practica dar eu vreau sa i au si diploma de bac, nu doar sa fac 4 ani degeaba dar imi este ca unii profesori o lasa moale la mecanica