| Madesz a întrebat:

Pentru a intra la Universitatea Manchester (Criminology) trebuie sa dau bacalaureatul la matematică? Menționez că sunt la profilul filologie și nu am cum să-l dau la matematică. E vreo problema?

https://www.manchester.ac.uk/......uirements/

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se cere bac la mate? - că ce ne-ai dat tu e in franceză și nu ne prea descurcăm

| Madesz explică (pentru sierra1):

Ce franceza zici tu acolo? happy

| sierra1 a răspuns (pentru Madesz):

Te intreb: e cere bac la mate?

| Madesz explică (pentru sierra1):

Pai asta am intrebat eu. laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Madesz):

De unde ai scos-o că se cere bac la mate?

| Madesz explică (pentru sierra1):

Mda, acum am inteleslaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad cu ce te-ar ajuta matematica in criminologistica.

| Madesz explică (pentru anonim_4396):

Am atasat un link, deschide-l si o sa vezi sa scrie ceva despre matematica. Nu am inteles bine ce scrie, de asta am si pus intrebarea pe TPU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Madesz):

Unde zice de matematica se refera la GCSE, examen ce nu se da in Romania. E oarecum asemanator cu evaluarea nationala, desi nu prea. Pe final de clasa a 11-a(echivalent cu a 9-a la noi, caci ei incep la 5 ani), ei dau o testare generala din toate materiile, vreo 8 materii sa zicem. Ei scriu acolo ca e de asteptat sa ai note peste 5/9 la toate, dar cu precadere de la 8/9 in sus. (aici incluzandu-se desigur si matematica). Chiar nu stiu cum ai putea echivala acest examen... Cert e ca ai nevoie si de certificare engleza, FCE daca nu ma insel. Daca ai avut probleme in a descifra aceste cerinte este evident ca ai mari lacune in domeniul englezei. Grabeste-te! Invata si ia-ti certificarea! Succes.

| Madesz explică (pentru anonim_4396):

Nu am lacune in domeniul englezei. Chiar daca citeam in romana, tot aveam nevoie de explicatie, dar fie cum spui tu happy
Si am nevoie de IELTS, dar vorbeam strict de matematica asta, lmao.
Mersi de raspuns tho

| Madesz explică (pentru anonim_4396):

Si nici nu macar vorbeam despre GCSE

| Madesz explică (pentru anonim_4396):

Nici macar nu*

| blacksky13 a răspuns:

Buna! Ca sa intri la universitatea din Manchester (the University Of Manchester), eu locuind aici, ca entry requirements merg: GCSE A-level, level 3 ca minim intr-o materie necesară cursului la care vrei sa aplici, și alte echivalari. Dar pentru ca ești din restul Europei, ei îți pot echivala diploma de bac/rezultatele ca sa determine exact ce note ai in GCSE. De exemplu notele de la noi din România, corespund cu niște litere sau cifre care determina nota ta In GCSE, trebuie sa ai peste 4 sau 5 la toate materiile necesare din câte îmi aduc aminte. La matematica nu cred ca trebuie sa dai bacul ca sa te califice aici la studii in mod special. Cel mai probabil o sa ia notele pe care le-ai avut la liceu și o sa le echivaleze cu notele lor ca sa determine la ce nivel ești. Oricum cel mai mult contează nivelul de engleză, gramatica și tot ce tine de asta, evident. Cam asta e tot ce stiu in mare despre calificarea la universitatea respectiva. Eu momentan sunt la The Manchester College aici și o sa aplic și eu pentru The University Of Manchester in viitor, deci momentan astea sunt informațiile pe care le dețin. Sper ca te-am ajutat câtuși de puțin. Succes!