| DeejayAndr3y a întrebat:

Pentru acidul sulfhidric(hidrogen sulfurat+H2S) Care este raportul atomic? Dar raportul de masa

AH=1
AS=32

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Raportul atomic este raportul dintre numarul atomilor elementelor continute de substanta. In cazul acidului sulfhidric ai asa:
H : S = 2 : 1 - pentru ca o molecula de H2S contine un atom de sulf si 2 de hidrogen
Raportul masic este similar, numai ca lucrezi cu masele atomice, pe care le inmultesti cu coeficientii.
H : S = (2 x 1) : 32 = 2 : 32 = 1 : 16
La hidrogen am inmultit cu 2 pentru ca molecula contine 2 atomiwinking
Succes!