| Ţepeşu a întrebat:

Pentru admiterea la liceu la romana ce trebuie sa stim? Am cautat pe google si nu am gasit nimic. Opera epica, lirica, fabula si mai ce? si va trebui sa argumentam un text la prima vedere sau unul pe care deja il stim?

3 răspunsuri:
| Wolfszeitt a răspuns:

+ nuvela şi pastelul, parcă. Noi am avut text la prima vedere şi cred că aşa o să aveţi şi voi. Din câte îmi aduc aminte nu am avut argumentare, ci nişte comentarii la diferite fragmente sau sintagme. La textul non-literar o să vă dea o compunere în care să vă exprimaţi părerea în legatură cu ceva din textul respectiv. În mare parte ai de copiat din text. laughing No worries, examenele vor fi mai uşoare decât simulările. Baftă big grin

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

La prima vedere
Și trebuie să fii pregătit pentru toate tipurile de opere, genurile, etc, p/l/m

| Ţepeşu explică (pentru TheBirdOfTheHermes):

"p/l/m"?
:iseewhatyoudidthere: