| Marian1111 a întrebat:

Pentru calcularea medii de admitere la facultate se tine cont si de mediile 9-12 sau doar de notele pe care le-ai obtinut la bacalaureat?

Răspuns Câştigător
| tripleM a răspuns:

Depinde de facultate. Dar in general se tine cont. Alte facultati in proportie de 50%, altele in proportie de 40% /20% dar in general astea cu 20% se tine cont si de un test anume pentru facultatea aceea. De exemplu la facultatea la care m-am inscris eu anul acesta a fost 50% media bac si 50% media 9-12. Bafta!

5 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Uite-te pe spatele diplomei de bac

| Nyghtshadow a răspuns:

La cele cu intrare pe dosar s-ar putea sa iti ceara media la anumite materii dar nu media per total din liceu la toate materiile. Aproape toate tin cont de media de bac in diferite masuri. De exemplu cand am intrat eu la facultate a contat 20%. Restul de 80% a fost media examenului de admitere. Depinde de la facultate la facultate

| An0N1M a răspuns:

Nu stiu scuzetongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
Eu spre exemplu la Litere 45% media la Romana liceu, 45% media la Engleza liceu si 10% media Bacalaureat.
Sunt facultati care cer numai bac-ul, facultati care cer diferite procentaje (medie liceu, medie obiect din liceu, medie bac sau media obiect bac).
Cel mai simplu e sa intri pe site-ul facultatii si sa te interesezi.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fiecare facultate are propriile ei criterii de admitere, atunci cand admiterea se face pe baza de dosar. Nu poti decat sa intri pe site-ul fiecarei facultati care te intereseaza si sa vezi exact criteriile.