| bianca4321 a întrebat:

Pentru ce este masteratul?

3 răspunsuri:
| Sadic a răspuns:

Studii superioare, ca o mini-facultate, dar tot ai de învăţat mult. Este mai mult un ajutor, îţi definitizează anumite întrebări legate de meserie (adică te ajută să repeţi tot ce ai făcut în anii de facultate) şi te ajută atunci când îţi cauţi un loc de muncă.

| LadyLilith a răspuns:

Masteratul se face dupa ce ai terminat o facultate, ti-ai facut licenta si vrei sa-ti continui studiile, sa te perfectionezi. Ajuta foarte mult la angajare si este indicat sa-l faca toata lumea. Exista masterate care te pregatesc la o anumita ramura a specializarii terminate. De exemplu daca ai terminat psihologia, ti-ai dat licenta, poti sa faci masterul pentru psihologie juridica, criminologie etc.

| bianca4321 explică:

Și câți ani de studiu presupune?