| Alicy a întrebat:

Pentru cei care se pricep la logica! Sunt in clasa a 9a si nu inteleg exercitiile legate de inferente. Am un exercitiu de genul acesta:

Marius afirma ca : daca o propozitie categorica universal negativa este adevarata atunci conversa obversei supraalternei contradictoriei sale este adevarata. Formalizand demersul vostru, analizati aceasta afirmatie si precizati expliciti daca Mircea rationeaza corect.

Eu am rezolvat in felul urmator : SeP >- SiP >- Sap >(obversiune)- SeP (conversiune) >- Pes

Dar nu am inteles cum spun daca afirmatia e corecta sau nu. Profesoara ne-a spus ca e corecta deoarece avem inferenta valida!

Totusi nu inteleg cum folosesc patratul lui Boethius pentru a vedea daca o afirmatie devine adevarata sau nu. La exercitiul anterior as fi zis ca nu e adevarata deoarece exista acel raport de contradictie, dar profesoara m-a dat total peste cap crying

Va rog mult sa ma ajutati daca va pricepeti si sa imi explicati cat mai clar cu putinta. Cine se descurca bine il rog sa ma ajute pe privat cu niste exercitii la care am probleme...

1 răspuns:
| anabelisa a răspuns:

Nu sunt singura in aceasta situatie.
E complicata logica asta!