| wildlyon a întrebat:

Pentru cei care sunt a 12 a: pe 30 ianuarie e simulare la romana. Care e materia d einvatat? Multumesc

3 răspunsuri:
| Resurrection a răspuns:

Noi am dat simularea mai devreme(nu stiu de ce; a fost mare scandal).
In prima parte sunt lucruri usoare, trebuie sa spui ce anume este gresit din punct de vedere gramatical in textul dat, sa dai sinonime, etc. In a 2-a parte am avut sa facem o comunere in care sa spunem importanta educatiei primite in familie, iar in ultima parte am avut la alegere un scriitordintre Blaga, Bacovia si Arghezi

| Predator30 a răspuns:

Pai ai asa Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, ai G.Bacovia cu Plumb si Lacustra, Enigma Otiliei, Testament de T.Arghezi,Eu nu strivesc corola de minuni-L.Blaga si toate curentele literare (simbolism, modernism etc). funda?

| Walhalla a răspuns:

Toata materia...